خانه / تکنولوژی / تازه های تکنولوژی / تاکسی های پرنده ، به زودی خواهند آمد
خودروهای پرنده

تاکسی های پرنده ، به زودی خواهند آمد

تاکسی های پرنده، به زودی خواهند آمد

تاکسی های پرنده! تکنولوژی که مدت زمان مدیدی است که بشر در رویای داشتن  اون به سر میبرد و این موضوع را میتوان به وضوح در فیلم های علمی و تخیلی که ساخته می شود، دید.اما محققان بر این عقیده هستند که به جای خودروهای پرنده، باید منتظر ” تاکسی های هوایی” کوچک باشیم که بر فراز آسمان به پرواز درآمده و مسافران خود را در فواصل نزدیک به مقصد می رسانند.

 

شرکت اوبر ظاهرا از این ایده بسیار استقبال کرده و قرار است تا سال های آینده آن را عملی کند. این شرکت تصمیم دارد با استفاده از خودروهای الکتریکی هوایی eVTOL که بصورت عمودی نشست و برخاست میکنند،مسافران را جابه جا کند.اجرا کردن پروژه های مشابهی توسط شرکت های هواپیمایی و یا استارتاپ های مختلف نیز در آینده نزدیک چندان بعید بنظر نمیرسد اما به حقیقت پیوستن رویای اوبر نیاز به زیرسازی دارد، مانند وضع قوانین جدید، همکاری با شرکای جدید، اعمال تغییرات در زمینه ترافیک هوایی، و دیگر مواردیکه در حال حاضر وجود ندارند. بعلاوه، وسیله نقلیه ای که در امنیت کامل به پرواز دربیاید نیز از واجب ترین ابزارها برای تحقق این هدف است.

خوشبختانه در زمینه ساخت این تاکسی های هوایی، انگیزه های تجاری زیادی وجود دارد. شرکت های Aribus A3 و Aurora Flight Sciences( یکی از شرکای کنونی اوبر) در حال تحقیق و توسعه به روی خودروهای پرنده eVTOL هستند. این خودروها شبیه به هواپیماهای کوچکی هستند که مانند هلیکوپتر، به صورت عمودی از زمین بلند می شوند و عمودی نیز فرود می آیند و برای سفرهای کوتاه مدت،در مسافت کم و برای حداقل دو سرنشین مناسب هستند. همه ی شرکتهای فعال در زمینه توسعه این نوع جدید از وسیله نقلیه، اعلام کرده اند که تا سال ۲۰۲۰ این خودرو را عرضه میکنند.

این وسیله فقط جای دو سرنشین دارد که به احتمال زیاد یکی از آن ها جای خلبان این وسیله است. در حقیقت افرادی که این وسیله را هدایت میکنند را نمیتوان خلبان نامید، شاید لغت ” هدایتگر” انتخاب مناسب تری باشد زیرا به پرواز در آوردن این وسیله حمل و نقل چند روتوره، بدون ایجاد ثبات به وسیله کامپیوتر و تنظیمات دیجیتالی امکان پذیر نیست. یک هلیکوپتر معمولی، دو روتور یا پره  دارد که هردو باید مدام توسط خلبان بصورت جداگانه ای  تنظیم شوند. اضافه شدن ۶ پره دیگر، کنترل را بسیار پیچیده میکند که از عهده یک انسان خارج است. دایانا سیگل، مدیر پروژه eVTOL در شرکت آرورا می گوید:

این خودروهای پرنده eVTOL قطعا باید توسط برنامه کامپیوتری هدایت شوند و کنترل آن ها توسط یک انسان غیر ممکن است.

اما همانند خودروهای خودران، برای ورود این وسیله ها نیز بایدکارهای زیر ساختی فراوانی صورت گیرد. کن گودریچ، مهندس تحقیقات مرکز تحقیقاتی ناسا، معتقد است تا زمان مشاهده وسیله های نقلیه بدون وجود کنترل کننده در آسمان، بیست سالی فاصله داریم! هیچکس نمیتواند در حال حاضر زمانی قطعی برای این مسئله تعیین کند. اما چیزی که مشخص است این است که راه زیادی در پیش رو است تا تکنولوژی استفاده از این وسیله جا بیفتد. برای رسیدن به چنین مکانی در آینده، انجام امور زیر ساختی باید از حالا شروع شود تا بتوان حجم ترافیک جدید اضافه شده را کنترل کرد.

طبق گفته گودریچ، زمانی خواهد رسید که نظارت بر ترافیک هوایی دقیقا به اندازه سیستم نظارتی ترافیک زمینی، پیشرفت خواهد کرد. اگر این اتفاق نیفتد، اضافه شدن هزاران تاکسی کوچک هوایی در آسمان شهرها عملا غیر قابل مدیریت خواهد بود. بدون شک این خودروهای پرنده می تواند برای سفرهای اورژانسی بهترین گزینه باشد مانند اعزام نیروهای کمک رسانی، آمبولانس ها و یا افرادی که کلا عجله دارند!

 

درباره ی فلاحی

همچنین ببینید

نشانه های ابتلا به سرطان سر و گردن

نشانه های ابتلا به سرطان سر و گردن

پدیدار شدن سرطان در ناحیه سر و گردن می تواند به ایجاد التهاب منجر شود . اگر مشکلی جدی در حال گسترش باشد، بیمار ممکن است تورم در آرواره یا قسمت زیر چانه را تجربه کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *