خانه / سلامت و خانواده / تازه های علمی / علت رنگارنگ بودن داروها چیست ؟
علت رنگارنگ بودن داروها چیست ؟

علت رنگارنگ بودن داروها چیست ؟

علت رنگارنگ بودن داروها چیست ؟

علت رنگارنگ بودن داروها چیست ؟  همه ما می دانیم که رنگ ها تا چه اندازه  در زیبایی شناسی آثار هنری مهم هستند ؛ اما درباره ی روانشناسی رنگ ها و تأثیرشان در زندگی مان چقدر می دانیم ؟ امروزه اطلاع از خاصیت و اهمیت رنگ ها نسبت به گذشته بیشتر شده است ، رنگ ها آگاهانه تر و هدفمندتر در چیدمان خانه ها و مبلمان شهری و حتی پوشش های فردی به کار برده می شوند ؛ اما رنگارنگ بودن قرص ها و کپسول ها به چه دلیل است ؟ آیا تأثیرات روانشناختی رنگ ها باعث رنگارنگ بودن داروها شده است ؟ بهداشت نیوز می نویسد : رنگ داروها تأثیر روانی دارد و روی قضاوت بیماران ، فروش و خاصیت درمانی آن ها موثر است . تحقیقات نشان داده است که رنگ ها  تأثیر عمیقی روی احساسات و عواطف انسان ها دارد ، برای همین است که شرکت های داروسازی برای هر دارویی رنگ خاصی در نظر می گیرند البته بعضی از این رنگ ها در فرهنگ های مختلف متفاوت است . تصور کنید پوستتان سوخته و می خواهید ان را با پماد درمان کنید .  بدون شک رنگ پماد را سفید تصور می کنید ؛ اما اگر رنگ آم قرمز باشد چه ؟ آیا به پماد قرمز رنگ می توانید اعتماد کنید ؟ رنگ ها بدون آنکه نسبت به تأثیراشان اگاه باشیم ف اثر خود را می گذارند .

برای همین است که قرص های خواب آبی رنگ هستند ، قرص های ضد افسردگی را زرد می سازند و رنگ پماد های سوختگی و لوسیون بچه ها سفید رنگ است . رنگ سبز کاهش دهنده اضطراب است و رنگ سفید درد را تسکین می دهد . بدون شک استفاده از پماد قرمز رنگ روی جای سوختگی کمی مشمئز کننده است .

رنگ داروها در فرهنگ ایتالیا

هرچه رنگ داروها پررنگ تر و تندتر باشد ، تأثیر آن ها بیشتر است ، برای مثال زرد پررنگ تأثیر بیشتری نسبت به قرص های زرد کمرنگ دارد . البته همان طور که گفتیم یکسری استثنا در قانون رنگ داروها وجود دارد . رنگ داروها در کشور های مختلف به دلیل تفاوت فرهنگی متفاوت است ، برای مثال در کشور ایتالیا ، آرام بخش های آبی رنگ روی مردها تأثیر گذار تر است . دلیلش بر اساس یافته های محققان ، تیم فوتبال ملی ایتالیاست که لباس های آبی به تن دارند .  پس برای مردان ایتالیایی رنگ آبی برابر است با شور و هیجان . در کشورهای آفریقایی ، رنگ زرد نشان دهنده شادی نیست و در داروهای ضد افسرگی به کار برده نمی شود .

رنگ داروها در فرهنگ آفریقا

رنگ زرد به دلیل شیوع مالاریا در این کشور ها ، یادآور رنگ زرد چشم بیماران مبتلا به بیماری است . رنگ داروها علاوه بر تأثیر روانی ، در تشخیص و شناخت داروها نیز موثر است و باعث می شود بیمار با شناخت داروها در مصرف آن ها زیاده روی یا اشتباه نکند ، به ویژه  برای بیماران کهنسال که مشکل ضعف دید دارند .

به دلیل تأثیرات گفته شده ، شرکت های داروسازی به طور معمول رنگ داروها را ثابت نگه می دارند ، چون ممکن است با تغییر در شکل و رنگ داروها بیماران دیگر به آن ها اعتماد نکنند و مصرف دارو را متوقف کنند .

درباره ی فلاحی

همچنین ببینید

طرز تهیه تر حلوای شیرازی

طرز تهیه تر حلوای شیرازی

همانطور که از اسم این حلوا هم مشخص است تر حلوا مخصوص شیراز می باشد که در ماه مبارک رمضان و یا در ایام عزاداری و مهمانی ها تهیه میشود. فرقی که این حلوا با سایر حلوا ها دارد در میزان نشاسته ای است که در ان استفاده میشه که باعث میشه بتونیم اون رو به قالب های مختلفی شکل بدیم .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *