خانه / سلامت و خانواده / خانواده / پیش فعالی ( ADHD ) بزرگسالان و تاثیر آن بر زندگی فردی
پیش فعالی ( ADHD ) بزرگسالان و تاثیر آن بر زندگی فردی

پیش فعالی ( ADHD ) بزرگسالان و تاثیر آن بر زندگی فردی

پیش فعالی ( ADHD ) بزرگسالان و تاثیر آن بر زندگی فردی

پیش فعالی ( ADHD ) بزرگسالان و تاثیر آن بر زندگی فردی

بیش فعالی در بزرگسالان

پیش فعالی و کمبود توجه ، اختلالی است که هنوز دلایل به وجود آمدنش در افراد ، به شکل دقیق مشخص نیست . برخی معتقدند جنبه ژنتیکی دارد و از والدین به کودک به ارث می رسد ، برخی دیگر معتقدند عفونت های واژینال مادر در دوره بارداری ، به آسیب مغزی جنینن و ایجاد اختلال پیش فعالی و کمبود توجه منجر می شود . این اختلال در کودکی به شکل شیطنت ها و تحرکات فیزیکی افراطی ، در نوچوانی به شکل تمرکز نداشتن بر درس و یادگیری و ناکامی در ارتباط با همسالان و در بزرگسالی ، در قالب بی تعهدی های مالی ، حرفه ای یا حتی عاطفی و … بروز میکند .

تاثیر شغلی و حرفه ای 

پیش فعال ها مدام شغلشان را عوض می کنند و از این شاخه به آن شاخه می پرند . اغلب در دو شغل کاملا نا مرتبط با هم کار می کنند و این روشی برای التیام احساس بی قراری آن هاست . احتمال اخراح ، ترک کار و بیکاری  آن ها بیش از دیگر افراد است .  و در تکمیل کردن کارهای محوله مشکل دارند .  کارهای تمام وقت و کسل کننده برایشان زجر آور است و معمولا کارهای با هیجان بالا و پر تحرک را انتخای می کنند . این افراد مستعد تأخیر ، بی نظمی و بی دقتی در انجام وظایفشان هستند .

تاثیر تحصیلی و آموزشی  

آز انجا که بیش فعال ها نمی توانند روی مطالعه کردن تمرکز کنند ف معمولا دیرتر از همسالان خودشان دانش آموخته می شوند . هر چند ممکن است این طور برداشت شود که توانایی هوشی ضعیفی دارند و به همین دلیل هم اعتماد به نفسشان پایین می آید . اما در واقع این افراد شنونده های خوبی نیستند و نمی توانند روی درس ، تمرکز کافی داشته باشند و چه بسا از هوش سرشاری هم برخوردار باشند .

تاثیر بر تعاملات و زندگی مشترک 

بیش فعال ها معمولا اعتماد به نفس پایینی دارند و در رابطه با دوستان و اطرافیان و خانواده ف استرس زیادی را تجربه می کنند . تمرکز نداشتن ، رفتارهای هیجانی  و نسنجیده و بی ثباتی احساسی باعث می شود نتوانند ارتباط خوبی با اطرافیان داشته باشند و همیشه دوستانشان را از دست بدهند . در زندگی زناشویی هم معمولا  مناسبت ها و تاریخ ها را فراموش می کنند . تصمیمات عجولانه می گیرند و درصد جدایی بالاتری نسبت به دیگران دارند . در نقش والد ، صبور و قاطع نیستند و معمولا از روش های نادرست برای تنبیه استفاده می کنند و بعد پشیمان می شوند .

علائم بیش فعالی یا ADHD

ناتوانی در تمرکز و توجه :

ناتوانی در تمرکز و توجه

 شاید این مورد را بتوان یکی از بارز ترین نمودهای ADHD عنوان کرد . افراد مبتلا به این اختلال ف توانایی محدودی در تمرکز و توجه بر روی یک مسئله دارند . برای ان ها توجه به موضوعات و مسائل هیجان انگیز در الویت است و به کارهای روتین نمی توانند توجه کنند . این نقص به خصوص در دانشجویان مشکل آفرین است . ممکن است بارها و بارها یک صفحه از کتاب را بخوانند اما باز هم موقع خواندن ف به رویا فرو روند و نتوانند تمام توجهشان را به کار گیرند . این مشکل باعث می شود افراد در طول روز وسایلی از قبیل سوئیچ ، خودکار یا حتی عینکشان را بارها گم کنند و دنبالش بگردند .

بزرگسالان بیش فعال اصلا شنونده های خوبی نیستند ! هر چند ممکن است این طور به نظر برسد که تمام حواسشان متوجه طرف مقابل است اما ذهن آن ها همیشه در حال چرخیدن بین موضوعات مختلف است و نمی توانند به صحبت های بقیه ، تمام و کمال گوش دهند .

بی نظمی : 

بی نظمی

افراد بیش فعال ، معمولا اتاق و میزکار نامنظمی دارند . وسایلشان را گم می کنند و همیشه به وقت ضرورت ، دنبال مدارک و وسایلشان می گردند . کمد لباس و وسایل این افراد همیشه به هم ریخته و شلوغ است و توانایی منظم نگه داشتن محل کار و زندگی شان را ندارند .

مشکلات حرکتی : 

مشکلات حرکتی

بزرگسالان بیش فعال ، هنگامی که نشسته اند آرام  و قرار ندارند . آن ها با  دستشان روی میز ضرب می گیرند ، یا با وسیله ای بازی می کنند یا پاهایشان را مدام تکان می دهند . ناتوانی در انجام حرکات ورزشی که به هماهنگی و تمرکز نیاز دارد و دست خط بد از دیگر نشانه های این اختلال است .

 

هیجان بالا : 

هیجان بالا

بیش فعال ها زود رنج و احساساتی هستند ، ممکن است به راحتی از کوره در بروند و خشمگین شوند . بزرگسالان بیش فعال ، به سرعت خلق و خویشان تغییر می کند . گاهی عصبی و خشمگین اند و گاهی آرام و افسرده . اما به تدریج با بالارفتن سن ، عصبی ، افسرده و مضطرب می شوند . فرد خیلی ناگهانی و صاعقه وار رفتارهایی از خودش بروز می دهد و به عواقب و پیامد ها یآن فکر نم یکند . ممکن است حرفی بزند که مناسب جمع نیست و بعد پشیمان شود . این  افراد  عجولانه تصمیم می گیرند . عجولانه ازدواج می کنند و طلاق می گیرند و معمولا از کرده خود پشیمان می شوند .

رانندگی پر خطر :

رانندگی پر خطر

بررسی ها نشان می دهد که افراد مبتلا به ADHD معمولا با سرعت بالا رانندگی می کنند و بیشتر دچار تصادف می شوند .

وقت نشناسی : 

وقت نشناسی

بیش فعال ها همیشه دیر به قرارهایشان می رسند . کارهایشان را هیچ وقت در موعد مقرر تحویل نمی دهند و به هیچ زمان و قراری مقید نیستند . آن ها متوجه هستند که تأخیر ، از هدف اصلی دورشان می کند اما باز هم نمی توانند خودشان را به موقع به قرارها و کارهایشان برسانند .

 

 

 

 

 

درباره ی فلاحی

همچنین ببینید

سه گام برای تجربه خوشبختی

سه گام برای تجربه خوشبختی

حتما برایتان پیش آمده که گاهی احساس ناراحتی و غم داشتید و فکر کردید که « چه چیزی باعث می شود  من خودم را خوشبخت بدانم ؟ چه چیزی می تواند در من احساس شادی و رضایت از زندگی ایجاد کند؟ و... »

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *