افزایش ایمنی دانش آموزان از زبان وزیر

0
66
افزایش ایمنی دانش آموزان از زبان وزیر

افزایش ایمنی دانش آموزان از زبان وزیر

افزایش ایمنی دانش آموزان از زبان وزیر :  وزیر آموزش و پرورش از تدوین آئین‌نامه اردوی دانش‌آموزان با ایمنی بالاتر خبر داد . 

به گزارش مشرق ، سیدمحمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش با ابراز تأسف از وقوع حادثه واژگونی اتوبوس حامل دانش‌آموزان هرمزگانی ، گفت : محور جلسه امروز کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی درباره سانحه واژگونی اتوبوس با موضوع نشست کمیسیون آموزش مجلس از حیث تخصصی متفاوت بود و بیشتر به مباحث جاده‌ای و امداد حادثه‌دیدگان پرداخته شد .

وی افزود :

به همراه معاونانم در نشست امروز کمیسیون عمران اطلاعاتی را درباره نحوه برگزاری اردوهای دانش‌آموزان و اعزام آنان به نمایندگان حاضر در نشست ارائه دادیم و عنوان شد که آموزش و پرورش بررسی‌هایی را برای بازنگری آیین‌نامه برگزاری اردوهای دانش‌آموزی داشته و امیدوارم آیین‌نامه جدیدی در این راستا برای برگزاری اردوی دانش‌آموزان با سطح ایمنی بالاتر تدوین و اجرایی شود .

وزیر آموزش و پرورش که با خبرگزاری خانه ملت گفت‌وگو کرده ، اظهار داشت :

کارگروهی در آموزش و پرورش تشکیل شده تا بررسی‌های دقیق‌تری در زمینه علل وقوع حادثه واژگونی اتوبوس دانش‌آموزان هرمزگانی انجام شود ، البته کارگروه مذکور مقداری فرابخشی‌تر عمل می‌کند به این معنی که تنها کارگروه در حوزه تربیتی به بررسی موضوع نمی‌پردازد و در این زمینه مسئول حراست ، مسئول بازرسی و کارشناس خُبره در حوزه برگزاری اردوها در کارگروه مذکور عضو شده‌اند تا برخی از شبهات مطرح شده را بررسی کنند .

بطحایی تصریح کرد : امیدوارم گزارش آنچه که در حیطه وظایف آموزش و پرورش است ، اوایل مهرماه آماده شود تا برای سال تحصیلی جدید آیین‌نامه جدید اردوها با ایمنی بالاتر تهیه شود تا اردوهای دانش‌آموزی ساماندهی شود .

وی ادامه داد :

علت اصلی بروز حادثه واژگونی اتوبوس دانش‌آموزان هرمزگانی ، اشتباه انسانی و خواب‌آلودگی راننده اتوبوس اعلام شده و اینکه به دانش‌آموزان تذکری مبنی بر بستن کمربند داده نشده و حتی شنیده می‌شود که راننده دانش‌آموزان را تشویق کرده که کمربندهای ایمنی را باز کنند و در صورت رسیدن به پلیس راه به آنها اطلاع می‌دهد که کمربند ایمنی را ببندند .

 

وزیر آموزش و پرورش افزود : بررسی موضوعاتی مانند اینکه آیا زمان اردوی دانش‌آموزان می‌توانست زودتر برگزار شود که اعزام دانش‌آموزان در ساعات پایانی شب نباشد و اینکه آیا تمامی دانش‌آموزان از والدین خود رضایت‌نامه داشته‌اند یا خیر ؛ تا هفته آتی مشخص خواهد شد . براساس گزارش شفاهی که به بنده داده شد آنچه که در آیین‌نامه پیش‌بینی شده است ، تخلفی را متوجه آموزش و پرورش نمی‌کند .

بطحایی ادامه داد : باید صادقانه بگویم شاید مسئولان و همکاران بنده در استان هرمزگان می‌توانستند این دانش‌آموزان را به جای ساعات پایانی روز ، چند ساعت زودتر اعزام کنند ، البته دادستانی نیز از منظر حقوقی به این موضوع ورود کرده و انشاء‌الله در انتظار خواهیم بود که نتایج اعلام شود .

وی ادامه داد : مشکلاتی در آموزش و پرورش وجود دارد که باعث می‌شود حرکت در شب اجتناب ناپذیر باشد ، البته بعد از بروز حادثه مذکور فعلاً اعزام دانش‌آموزان به اردو در زمان شب متوقف شده تا آیین‌نامه جدید مصوب و ابلاغ شود .

وزیر آموزش و پرورش گفت : در اردوی دانش‌آموزان هرمزگانی به دلیل وجود شیب زیاد در جاده بندرعباس به شیراز ، امکان استفاده اتوبوس از کولر در روز براساس گزارش ارائه شده در جلسه کمیسیون مقدور نبوده ، اما می‌توان تناوب اردوها را کاهش داد ، بدین معنی که جز در موارد معدود مانند مسابقات کشوری ، میتوان اردوها را کاهش داد .

منبع : تسنیم

پاسخ دهید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید