بازی نهنگ آبی | تشویق به خودکشی کاربران

0
92
بازی نهنگ آبی | تشویق به خودکشی کاربران

بازی نهنگ آبی | تشویق به خودکشی کاربران

بازی نهنگ آبی | تشویق به خودکشی کاربران :  هشدار به پدر و مادرها درباره یک بازی آنلاین!

روز گذشته اخباری درباره یک بازی آنلاین که زمینه خودکشی کاربران را فراهم می کند ، در فضای مجازی پخش شد . هر چند بررسی تاثیر واقعی این بازی نیاز به راستی آزمایی های فراوانی دارد اما با فرض این که این ادعاها صحت داشته باشد بررسی موضوع و ویژگی های بازی خالی از لطف نیست تا بتوان پیشگیری های لازم را در این باره انجام داد .

« چالش نهنگ آبی » عنوان یک بازی آنلاین برای پلتفرم گوشی و تبلت است که از سال ۲۰۱۳ در روسیه شکل گرفت و در شبکه اجتماعی خاصِ روس‌ها ، یعنی « وی‌کی » منتشر شد .  یک بازی عجیب و دلهره‌آور که این روزها کاربرانی از نقاط مختلف دنیا دارد و شایعاتی به گوش می‌رسد که به تازگی وارد کشور ما هم شده است .

گفته می‌شود این بازی توسط یک روان شناس روس، با هدف حذف شدنِ آدم‌های به‌دردنخور و بی‌انگیزه جامعه ، طراحی و تولید شده و انتخاب نام « نهنگ آبی » اشاره به خودکشی دسته‌جمعی نهنگ‌ها به دلایل نامعلوم دارد .

معرفی بازی نهنگ آبی

یک بازی که ظاهرا در طولِ روند خود ، کاربر را تشویق به خودکشی و مُردن می‌کند ! در ابتدای بازی ، با هدف ایجاد هیجان و تحریک کنجکاوی ، چندین بار از کاربر سوال می‌شود « مطمئنی که می‌خواهی وارد این بازی شوی و به این بازی ادامه دهی ؟ » و در ادامه تاکید می شود :  « اگر شروع کردی ، باید تا آخر بازی بروی » !

وقتی کاربر ، شروع به بازی کرد ، در مرحله‌ای از او خواسته می‌شود موقعیت‌یاب گوشی را روشن کند و برای آن دسته از کسانی که از این امکانِ گوشی آگاهی ندارند ، گرفتنِ پیام‌هایی مثل « می دانم کجا هستی » و نام بردن از مکان‌هایی که فرد در آن جا حضور داشته ، ایجاد رعب و وحشت می‎کند .

در ادامه ، بازی مراحلِ عجیبی دارد که طی آن از کاربر انجام کارهای خطرناکی مثل چالشِ کشیدن یک نهنگ آبی روی دست، خود زنی ، حک شکل و شماره با چاقو بر ساعد ، تماشای فیلم‌های وحشت آور ، حاضر شدن در سازه ها و بلندی‌های خطرناک برای گرفتن عکس سلفی و بیدار شدن در ساعات نامعمول خواسته و تاکید می شود باید از انجام این کارها ، عکس گرفته و ارسال شود تا اجازه ورود به مرحله بعد صادر شود !

آمار خودکشی کاربران این بازی :

در نهایت و پس از ۵۰ روز عجیب و پشت سر گذاشتن مراحل عجیب‌تر ، درست لحظه ای که کاربر به لحاظ ذهنی آشفته و خسته و مایوس است ، بازی از او می‌خواهد که خودکشی کند !  گفته می‌شود اولین خودکشی ناشی از بازی نهنگ‌آبی در سال ۲۰۱۵ اتفاق افتاده‌ و تاکنون بیش از ۱۳۰ فقره اقدام به خودکشی در ارتباط با بازی نهنگ آبی در دنیا ثبت شده است .

این بازی برای کسانی که در زندگی هدف و آرزویی ندارند و برای کودکان و نوجوانانی که ممکن است از سر کنجکاوی و برای تجربه هیجان ، تن به هر خطری بدهند ، بسیار خطرناک است . هرچند حرف و حدیث‌هایی که درباره این بازی آنلاین وجود دارد و این که به تازگی در کشورمان هم امکان نصبش فراهم شده ، در حد گمانه‌زنی است اما مهم است پدر و مادرها ، در مقابل دنیای بی‌رحم رسانه ، هوای کودکان و نوجوانانمان را داشته باشند .

پاسخ دهید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید