تاثیر نمک بر قسمت‌های مختلف بدن

0
120
تاثیر نمک بر قسمت‌های مختلف بدن

تاثیر نمک بر قسمت‌های مختلف بدن

تاثیر نمک بر قسمت‌های مختلف بدن :  سدیم از طریق ارسال سیگنال هایی به کلیه ها برای تعیین این که چه زمانی آب را حفظ و چه زمانی آن را دفع کند، نقشی کلیدی در متعادل کردن سطوح مایع در بدن دارد.

یک رژیم غذایی با محتوای سدیم بالا می تواند دراین فرایند حساس اختلال ایجاد کند و باعث افت عملکرد کلیه ها شود. بخشی از توجه ویژه ما به نمک، به دلیل ماده تشکیل دهنده اصلی آن یعنی سدیم است.

بنابر گزارش انجمن قلب آمریکا، حدود ۷۵ درصد از سدیم مصرفی ما نه از نمکدان ها، بلکه از غذاهای فراوری شده و رستورانی سرچشمه می گیرد. نتایج مطالعات پژوهشگران استرالیایی در سال ۲۰۱۱، نشان داد که واکنش مغز به سدیم مشابه واکنش آن به موادی مانند هروئین، کوکائین و نیکوتین است که تمایل بسیاری از افراد به مصرف مواد غذایی با محتوای سدیم بالا را توضیح می دهد. متاسفانه، مصرف بیش از حد یک ماده خوب نیز می تواند مضر باشد.

مغز در مواجهه با نمک

مغز در مواجهه با نمک
به گزارش جام جم آنلاین ، مطالعه ای که در سال ۲۰۱۱ توسط پژوهشگران کانادایی بین یک هزار و۲۰۰ فرد بزرگ سال کم تحرک با عملکرد عادی مغز انجام شد، نشان داد که طی یک بازه زمانی بیش از سه سال، رژیم های غذایی با محتوای سدیم بالا خطر زوال شناختی را افزایش می دهد.
این نتایج مستقل از فشار خون بالا و کیفیت رژیم غذایی جهانی بود و نشان می دهد که مصرف سدیم ممکن است به تنهایی بر عملکرد شناختی در بزرگ سالان کم تحرک، اثری فراتر از رژیم غذایی کلی داشته باشد.
دلیل این که چرا سدیم برای مغز مضر است، به طور کامل مشخص نشده است، اما به گفته دکتر دیوید کاتز، یکی از پژوهشگران این مطالعه، ورزش ممکن است یک دیوار محافظتی برای مغز در برابر آثار مضر مصرف بیش از اندازه نمک ایجاد کند.

کلیه ها

کلیه ها
سدیم از طریق ارسال سیگنال هایی به کلیه ها برای تعیین این که چه زمانی آب را حفظ و چه زمانی آن را دفع کند، نقشی کلیدی در متعادل کردن سطوح مایع در بدن انسان دارد.
یک رژیم غذایی با محتوای سدیم بالا می تواند در این فرایند حساس اختلال ایجاد کند و باعث افت عملکرد کلیه ها شود. در نتیجه آب کمتری از بدن دفع     می شود که ممکن است به فشار خون بالا منجر شود. این فشار مضاعف بر کلیه ها می تواند به بیماری کلیوی یا تشدید مشکلات کلیوی منجر شود.
همچنین، رژیم های غذایی پر سدیم ممکن است خطر ابتلا به سنگ های کلیه را افزایش دهد. دلیل اصلی شکل گیری سنگ های کلیه، کلسیم ادراری است که این ماده معدنی در افرادی که سدیم فراوان مصرف می کنند، افزایش می یابد.

استخوان ها

استخوان ها
به اعتقاد برخی از کارشناسان، دفع بیش از حد کلسیم از طریق ادرار خطر تضعیف استخوان ها را به همراه دارد. در بلند مدت، این دفع کلسیم باعث پوکی استخوان، به ویژه در زنان یائسه می شود.

معده

معده
مطالعه ای که نتایج آن در سال ۱۹۹۶ در نشریه International Journal of Epidemiology منتشر شد، نشان داد که مرگ و میر ناشی از سرطان معده هم در مردان و هم در زنان ارتباط نزدیکی با مصرف نمک داشته است. همچنین، مصرف نمک فراوان با زخم های معده مرتبط بوده است.
دلیل این شرایط به طور کامل درک نشده است، اما مطالعه ای دیگر این نظریه را مطرح کرد که نمک ممکن است اثری مخرب بر غشای مخاطی معده داشته باشد و بافت معده را ناسالم و غیرعادی سازد.

قلب

قلب
به واسطه اثر احتباس آب، مصرف بیش از اندازه نمک در برخی افراد به فشار خون بالا منجر می شود. فشار خون نیرویی است که خون با هر پمپاژ قلب به دیواره شریان ها وارد می کند و فشار خون بالا می تواند به شرایطی جدی، مانند سکته مغزی و نارسایی قلبی، منجر شود.
اگرچه فشار خون با افزایش سن به طور طبیعی افزایش می یابد، بنابر گزارش انجمن قلب آمریکا، کاهش مصرف نمک می تواند به پیشگیری از افزایش بیش از حد فشار خون کمک کند.

پوست

نمک بیش از حد در رژیم غذایی می تواند موجب بروز نشانه ای به نام ادم شود. ادم به واسطه تورم، به ویژه در دست ها و پاها که در نتیجه احتباس مایع شکل می گیرد، بروز می کند. مصرف بیش از حد نمک به طور معمول موجب این شرایط می شود.
این تورم، زندگی انسان را در معرض تهدید قرار نمی دهد و نشانه ای از یک مشکل سلامت زمینه ای دیگر است، تا این که خود یک بیماری باشد. با افزایش سن، فرد به تورم ناشی از مصرف نمک مستعدتر می شود.
برای دیدن سایر مطالب سایت مرغ حق کلیک کنید.

پاسخ دهید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید