ترفند عکاسی | گرفتن بوکه های زیبا بدون لنزهای گران

0
315
ترفند عکاسی | گرفتن بوکه های زیبا بدون لنزهای گران

ترفند عکاسی | گرفتن بوکه های زیبا بدون لنزهای گران

ترفند عکاسی | گرفتن بوکه های زیبا بدون لنزهای گران : احتمالا تا به حال عکس های زیادی دیده اید که در آن ها سوژه کاملا فوکوس بوده و در پشت آن نور به صورت دایره  و یا چند ضلعی قرار دارد . گاهی هم این نورها شکلی شبیه قلب و … دارند .  در اصطلاح عکاسی به این نورها بوکه ( BOKEH) می گویند .

منابع موردنیاز برای گرفتن بوکه : 

برای آنکه بتوانید عکس هایی با بوکه های زیبا بگیرید به دو چیز نیاز دارید . اول منابع نور نقطه ای مثل چراغ های شهر و یا ماشین ها که در فاصله دوری در پشت سوژه قرار گرفته اند .  خب اگر دوربین شما یک دوربین معمولی کامپکت و یا یک DSLR با لنز کیت باشد ،  احتمالا هرگز نمی توانید چنین عکسی بگیرید دلیلش این است که برای گرفتن یک عکس با بوکه خوب شما نیاز به لنزی دارید که عمق میدان بسیار کمی به شما بدهد و این بدین معنی است که دیافراگم آن حداقل باید به اندازه f/2.8 باز شود.

لنزهایی که دیافراگم آن هازیاد باز می شود معمولا بسیار گران قیمت هستند .  در ضمن بد نیست بدانید که برای ایجاد بوکه هایی با شکل مشخص مانند قلب و … می توانید شکل مورد نظر را روی یک مقوا ببرید و مقوا را بر روی لنز قرار دهید . توجه داشته باشید که نباید محدوده دید لنز را بپوشانید .

امما فرض کنید شما می خواهید از یک لیوان یا یک شی کوچک عکس بگیرید به طوری که بوکه های زیبا پشت آن وجود داشته باشد، اگر از یک عکاس حرفه ای بخواهید برای شما این کار را کند او احتمالا با قراردادنled های گوچک در پشت سوژه و با استفاده از یک لنز با دیافراگم باز برای شما چنین عکسی میگیرد .

اما چطور  میشود بدون داشتن تجهیزات چنین عکسی گرفت ؟

خب ما میخواهیم راه حلی ساده به شما ارائه دهیم . کافی است bokeh  رو در گوگل سرچ کنید و سپس پس زمینه ای که دوست دارید را ( با کیفیت بالا ) انتخاب کنید  بعد از آن عکس را به صورت تمام صفحه بر روی مانیتور و یا تلویزیون خود بیندازید ، سپس سوژه را با یک فاصله مناسب از صفحه نمایش قرار دهید . دوربین را به سوژه نزدیک کنید به گونه ای که در پس زمینه فقط بوکه ها دیده شوند و سپس از آن عکس بگیرید . به همین سادگی ! شما می توانید حتی با استفاده از موبایل خود و با کمی خلاقیت عکس های تبلیغاتی با کیفیت بسیار بالایی درست کنید !

پاسخ دهید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید