حذف پارکبان از خیابان های شهر ، سرآغاز درگیری های تازه

0
176
حذف پارکبان از خیابان های شهر

حذف پارکبان از خیابان های شهر ، سرآغاز درگیری های تازه

حذف پارکبان از خیابان های شهر ، سرآغاز درگیری های تازه :

در خبری که روز گذشته به شکل گسترده در فضای مجازی منتشر شد ، رئیس پلیس تهران از غیر رسمی بودن شغلی تحت عنوان پارک بانی در این شهر خبر داده است ؛ طبق گفته ایشان در پی نصب نسل تازه پارکومتر ها عملا نیازی به افراد پارک بان نخواهد بود و قرارداد فی مابین شهرداری و شرکت ناظر بر فعالیت های پارک بان های پایتخت نیز در حدود یک سال قبل از درجه اعتبار ساقط شده است .

با این وجود می توان از واکنش های شکل گرفته در فضای مجازی دریافت که برخلاف تصور ، از این تصمیم پلیس استقبال چندانی صورت نگرفته چرا که عموم شهروندان معتقدند که پس از حدود یک دهه فعالیت پارک بان ها در سطح خیابان های پایتخت ، حذف ایشان و شغل پارک بانی چندان ساده نخواهد بود .

 پارکبان

در واقع مسئله مربوط به غیر قانونی بودن فعالیت پارک بان ها پیش از این نیز توسط پلیس اعلام شده بود اما شهروندانی که ناچار به پارک خودرو خود در گوشه و کنار خیابان ها هستند ، از بیم وارد آمدن خسارت به وسیله نقلیه خود ، مبلغ چند هزارتومانی مورد مطالبه پارکبان ها را با نارضایتی پرداخت می کنند و تا زمانی که راه حلی برای رفع این مشکل یافت نشود ، نمی توان به حذف شغل پارکبانی امیدوار بود .

از طرف دیگر فارغ از نبود ساز و کار برخورد با پارک بان های غیر قانونی فعلی ، مشکلات ناشی از تعداد ناکافی پارکومتر ها در خیابان های شهر و بیکاری گسترده افراد پارکبان نیز باید مورد توجه قرار گیرد .

 پارک هوشمند

متاسفانه آمار دقیقی از تعداد پارکبان های فعلی تهران وجود ندارد اما آنطور که از شواهد امر بر می آید جمعیت ایشان به چند هزار نفر می رسد و حذف یکباره شغل و درآمد چنین افرادی قطعا زنجیره از آسیب های اجتماعی و اقتصادی را به دنبال خواهد داشت ، به خصوص آنکه اصرار شهروندان بر حذف کردن پارکبان ها می تواند سرآغازی از مشکلات روحی و روانی، دعوا ، درگیری های خیابانی و تبعات قانونی ناشی از آن باشد .

 دستگاه پارکبان هوشمند

با این وجود کمی بعید به نظر می رسد که ساز و کار قابل قبولی برای حذف پارکبان ها و استفاده از افراد مشغول در این صنف در فعالیت اقتصادی دیگری وجود داشته باشد و با توجه به وضعیت فعلی مسئله ثبت سند خودروها در دفترخانه و مراکز تعویض پلاک ، هیچ بعید نیست که در آینده نزدیک شاهد دو برابر شدن هزینه شهروندان ناشی از شارژ همزمان پارکومتر و پرداخت هزینه به پارکبان ها باشیم .

پاسخ دهید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید