خواص میوه آلبالو

0
314
خواص میوه آلبالو

خواص میوه آلبالو

میوه آلبالو

خواص میوه آلبالو :  میوه‌ای که می‌تواند جای داروهایی مثل  استامینوفن ، ایبوپروفن و ناپروکسن را بگیرد !

این میوه ، فعالیت آنزیم‌های دخیل در فرآیند التهاب و احساس درد را کاهش می‌دهد ؛ در نتیجه می‌توان فعالیت ضد درد این میوه را مطابق با استامینوفن ، ایبوپروفن و ناپروکسن دانست. یکی از میوه‌های خوش‌طعم که از آن محصولات متنوعی هم تهیه می‌شود ، آلبالو می‌باشد . خب حالا ما قصد داریم از خاصیت آلبالوی تازه و همینطور آلبالو خشکه صحبت کنیم .

برای سالم موندن قلبتون ، آلبالو مصرف کنید ! 

آلبالو سرشار از آنتی‌اکسیدان‌های طبیعی چون آنتوسیانین ، کلوروژنیک اسید ، کورستین و کامپفرول می‌باشد و یکی از میوه‌هایی است که از ظرفیت آنتی‌اکسیدانی بسیار بالایی برخوردار می‌باشد .

آنتوسیانین‌های موجود در آلبالو از چندین راه بدن را در برابر آسیب‌های استرس اکسیداتیو محافظت می‌کنند :

۱. آن‌ها به طور مستقیم رادیکال‌های آزاد را منهدم می‌کنند .
۲. به DNA متصل می‌شوند و آن را از تخریب اکسیداتیو حفظ می‌کنند .
۳. سیستم سم‌زدایی آنزیمی و آنزیم‌های آنتی‌اکسیدانی را فعال می‌کنند .
۴. آنتی‌اکسیدان‌های موجود در آلبالو رگ‌های خونی و سلول‌های مغزی را در برابر استرس اکسیداتیو محافظت می‌کنند . در نتیجه مصرف آلبالو از تشکیل پلاک‌های آترواسکلروزی و بیماری‌های مرتبط با زوال عقل جلوگیری می‌کند .

به جای خواص آلبالو، آلبالو بخورید ! 

آلبالوی تازه و آلبالوی خشک ، فعالیت آنزیم سیکلواکسیژناز را محدود می‌کنند . این آنزیم‌ها مهم‌ترین ترکیبات در فرآیند التهاب و احساس درد می‌باشند . آنزیم سیکلواکسیژناز به وسیله بسیاری از داروهای مسکن نیز مهار می‌شود .

به همین علت است که آلبالو نشانه‌های موجود در بیماری‌های التهابی چون آرتریت و نقرس را کاهش می‌دهد . در طی تحقیقی که در آمریکا صورت گرفت مشخص شد که مصرف آب آلبالو دو بار در روز برای مدت ۸ روز ، دردهای بعد از مسابقات ورزشی را به نسبت افرادی که دارونما مصرف می‌کردند کاهش می‌داد .

آلبالو، علیه سرطان

فلاوونوئیدی که خواص ضدسرطانی قوی دارد ، کورستین می‌باشد . آلبالو و آلبالو خشکه منبع بسیار مناسبی از کورستین هستند . مقدار کورستین موجود در آلبالو و آلبالو خشکه بسیار بیشتر از سایر میوه‌ها می‌باشد . فنولیک اسیدی که آمیگدالین نام دارد ، به عنوان ویتامین B۱۷ شناسایی شده است .

تحقیقات انجام‌شده نشان می‌دهد آمیگدالین ، اندازه تومورهای سرطانی را کاهش می‌دهد و از پیشرفت سرطان جلوگیری می‌کند . همچنین سایر مواد موثر موجود در آلبالو ، درد ناشی از پیشرفت سرطان را تسکین می‌دهند . به همین علت است که آلبالو یک میوه ضد سرطانی قوی در نزد دانشمندان می‌باشد .

آلبالوخشکه ، مقابله با پوکی استخوان

آلبالو خشکه

آلبالو خشکه ، منبع مناسبی از بور است . بور بر فعالیت آنزیم‌های دخیل در متابولیسم کلسیم ، منیزیم و ویتامین D ( که از عناصر اصلی دخیل در ساختمان استخوان می‌باشند ) اثرگذار است . عنصر بور در کنار کلسیم و منیزیم موجود در آلبالوخشکه ، سلامتی استخوان را تامین می‌کند .

از اثرات دیگر بور ، فعالیت شبه‌استروژنی آن می‌باشد . در حقیقت بور از بروز پوکی‌استخوان ، بالأخص بعد از یائسگی که میزان استروژن در بدن خانم‌ها کاهش می‌یابد ، پیشگیری می‌کند . همچنین آلبالوخشکه سرشار از ویتامین C و B کمپلکس است که سلامت استخوانی را تضمین می‌کنند .

خوابی خوش با آلبالو

اگر از مشکلات بی‌خوابی رنج می‌برید و شب‌ها در رختخواب برای به خواب رفتن کلنجار می‌روید . آلبالو را امتحان کنید . یک ساعت پیش از خواب یک مشت آلبالو میل نمایید . ملاتونین هورمون موثر در تنظیم ساعت فیزیولوژیک بدن است که زمان خواب و بیداری را در افراد تعیین می‌کند . آلبالو به دلیل دارا بودن ملاتونین و تریپتوفان ( که در بدن به ملاتونین تبدیل می‌شود ) باعث بهبود خواب شبانه می‌شود .

آلبالوخشکه پرکالری‌تر از آلبالو تازه

۱۰۰ گرم از آلبالوخشکه ۳۵۰ کالری انرژی دارد ؛ درحالی‌که همان مقدار از آلبالو به صورت تازه تنها ۶۸ کالری انرژی دارد . در حقیقت آلبالو خشکه ۵ برابر آلبالو تازه کالری دارد؛ زیرا آلبالو وقتی خشک می‌شود ، مقدار فراوانی از آب خود را از دست می‌دهد و مقدار رطوبت آلبالو خشکه یک دهم آلبالو تازه است . همین مسئله باعث می‌شود که مقدار آلبالوخشکه در ۱۰۰ گرم بیشتر از آلبالو تازه می‌باشد و چگالی انرژی در حالت خشکیده بیشتر از آلبالو در حالت تازه باشد .

ریزمغذی‌ها در آلبالو خشکه بیشتر می‌باشند . سه برابر آلبالو تازه ، کلسیم موجود در ۱۰۰ گرم آلبالوخشکه بیشتر از کلسیم موجود در شیر می‌باشد . آهن موجود در آلبالوخشکه ۴ برابر آهن موجود در آلبالو تازه می‌باشد.  اما ویتامین A موجود در آلبالو تازه بسیار بیشتر از آلبالو خشکه است .

پاسخ دهید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید