خوردن مواد شوینده توسط کودک

روزهای پایانی سال همیشه با خانه تکانی و سفید کردن و برق انداختن خانه همراه است. روزهایی پر از بوی مواد شیمیایی شوینده و سفید کننده. روزهای پر خطری که با کمی دقت و مراقبت می‌تواند به خوشی به پایان برسد.

0
106
خوردن مواد شوینده توسط کودک

خوردن مواد شوینده توسط کودک

خوردن مواد شوینده توسط کودک : روزهای پایانی سال همیشه با خانه تکانی و سفید کردن و برق انداختن خانه همراه است. روزهایی پر از بوی مواد شیمیایی شوینده و سفید کننده. روزهای پر خطری که با کمی دقت و مراقبت می‌تواند به خوشی به پایان برسد.

  همیشه استفراغ چاره کار نیست

خیلی از پدر و مادرها تصور می‌کنند برگرداندن موادی که باعث مسمومیت شده است می‌تواند بهترین اقدام و موثرترین راه برای درمان و جلوگیری از آسیب دیدگی کودک باشد. اما دکتر فرسارمتخصص اطفال، معتقد است استفراغ و برگرداندن مواد چاره کار نیست و حتی ممکن است خطرناک هم باشد.

وی می‌گوید:«اولین اقدام موثر برای این که کودک آسیب بیشتری نبیند، این است که مطمئن شویم چه موادی خورده است. اگر مواد شوینده ای که خورده است از نوع کف کننده و سوزاننده باشد، به هیچ وجه نباید کودک را مجبور به استفراغ کنید.

این مواد باید با آب رقیق شود. یعنی فقط مجاز هستید به کودکتان آب بدهید. ما به پدر و مادرها توصیه می‌کنیم خیلی سریع با اورژانس تماس بگیرند تا کودک در بیمارستان مداوا شود. » برگرداندن مواد شوینده سوزاننده می‌تواند آسیب‌های بیشتری به کودک بزند.

  خودتان به فکر باشید

کودکان دو تا چهار ساله همیشه به سمت بسته بندی های خوش رنگ و لعاب جذب می‌شوند پس حواستان باشد که این مواد را در دسترس کودک قرار ندهید.

سعی کنید این مواد را در یک کمد قفل دار نگه دارید و در آن را محکم ببندید. از ریختن این مواد در شیشه‌هایی که بچه ها از آن ها خاطره خوشی دارند مثل شیشه شربت و نوشابه خودداری کنید. بچه‌ها نمی‌توانند تشخیص بدهند مواد داخل شیشه نوشابه و شربت است یا مواد شوینده سوزاننده.

  مسمومیت با مواد شوینده چه علایمی دارد؟

قرمزی پوست و ورم دهان و بی‌قراری شدید کودک از نشانه های مسمومیت با مواد شوینده است. البته بازهم علایم مسمومیت بستگی به نوع این مواد دارد.

اگر کودک با مواد شوینده قوی مسموم شود، معمولا استفراغ می‌‌کند و ممکن است در این استفراغ‌‌ها، خون هم دیده ‌‌شود. درد شکم و خون در مدفوع از دیگر علایم مسمومیت‌‌های حاد است. اگر ماده شوینده قوی باشد، ممکن است حتی مری کودک آسیب ببیند و دچار سوختگی شود.

برای دیدن سایر مطالب سایت مرغ حق کلیک کنید.

پاسخ دهید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید