درباره ما

معرفی :

مرغ حق

وب سایت پژوهشی مرغ حق (Scops owl) در سال ۱۳۹۶ فعالیت خود را آغاز نموده و سعی دارد با ارائه مطالب و مقاله های خود در زمینه های مختلف که جامعه ما با آن ها سرو کار دارد ، چشم هموطنان را نسبت به اطراف خود باز کند . همچنین با نقد و بررسی هایی که انجام میگیرد ، بتوانیم مشکلات مردم را به گوش مسئولین خود برسانیم و با بحث و گفتگو راه و حل هایی برای حل مشکلات ارائه دهیم .

شما هم وطن عزیز نیز میتوانید از طریق پست الکترونیکی با ما در ارتباط باشید و مقاله های خود را برای ما ارسال کنید که در صورت تایید ، مقاله شما با اسم خودتان در سایت درج میگردد .  امیدواریم بتوانیم با استفاده از این پرتال خدمتی حتی کوچک به جامعه ایران انجام بدهیم .

 

مرغ حق چیست ؟

مرغ حق

مُرغ حَقّ یا هوگویک سرده‌ای از پرندگان خانواده جغدان است. این سرده ۴۵ گونه زنده دارد. نام‌های دیگر این پرنده، شب‌آهنگ. مرغ شباهنگ. شب‌آویز، دشت‌ماله، بیل‌باقلی، چوک، هوگویک. چوکک، مرغ حقگو و مرغ حقگوی است.

مرغِ حق یکی از کوچک‌ترین انواع جغد است، اندازه‌اش ۱۹ سانتی‌متر است و بر روی شاخه‌های درختان زندگی می‌کند. این پرنده بیشتر در درخت‌های نزدیک به مناطق مسکونی، باغ‌ها و باغچه‌ها و هم‌چنین در ساختمان‌های قدیمی دیده می‌شود و پرنده منزوی و گوشه‌گیری است. همان‌گونه که در جغدها معمول است، مادهٔ مرغ حق نیز جثه بزرگ‌تری از نر آن دارد. همهٔ گونه‌های مرغ حق کوچک‌جثه و چابک هستند.

مرغ حق در شب برای شکار و تغذیه از لانه‌اش خارج می‌شود. جثه‌اش کمی از کبوتر بزرگتر است و دارای سر گردی است و پرهای خاکستری سیر متمایل به صورتی دارد و زیر شکمش زردرنگ است. این پرنده برخلاف شهرتی که دارد پرنده بسیار مفیدی است زیرا از جانوران کوچک و موذی و برخی حشرات زیان‌آور تغذیه می‌کند.

مرغ حق معمولاً تمام شب را بی‌حرکت و ساکت روی شاخه‌ها می‌نشیند و هر از گاهی با صدایی لرزان، سکوت شب را می‌شکند. صدای این پرنده طوری است که بعضی از مردم فکر می‌کنند «حق، حق» می‌گوید.

مرغ حق قدرت شنوایی بسیار نیرومندی دارد و صدای طعمه را در هر مکانی که نشسته تشخیص می‌دهد. فصل تولید مثل آنان از اواخر زمستان آغاز می‌شود. در طی دوره‌ای که ماده روی تخم‌ها خوابیده‌است، نر غذای او را تامین می‌کند. هر پرندهٔ ماده، حدود ۳ تا۶ تخم می‌گذارد.