دردناک ‌ترین عمل های جراحی

بعضی مواقع مجبور می شویم تسلیم تیغ جراحی شویم اما اطلاع کافی از شیوه جراحی و پیامدهای آن نداریم؛ به همین دلیل مشکلات وناراحتی هایی را که برایمان پیش می آید به حساب ناموفق بودن جراحی می گذاریم.

0
38
دردناک ‌ترین عمل های جراحی

دردناک ‌ترین عمل های جراحی

دردناک ‌ترین عمل های جراحی : بعضی مواقع مجبور می شویم تسلیم تیغ جراحی شویم اما اطلاع کافی از شیوه جراحی و پیامدهای آن نداریم؛ به همین دلیل مشکلات وناراحتی هایی را که برایمان پیش می آید به حساب ناموفق بودن جراحی می گذاریم.

در حالی که جلوگیری از درد هنگام یا بعد ازعمل جراحی همیشه ممکن نیست و اگرچه برخی ناراحتی‌ها ومشکلات مرتبط با عمل‌ جراحی اجتناب‌ناپذیراست اما پزشکان به منظورکنترل این دردها ازروش‌های متفاوتی استفاده می‌کنند.

میزان و شدت درد درهمه بیماران در تمام انواع جراحی‌ها یکسان نیست و به همین دلیل رتبه بندی جراحی ازنظرمیزان درد ناشی از آن ها کار آسانی نیست.

   جراحی های بزرگ همیشه دردناک تر نیست !

جراحی‌های بزرگ همیشه دردناک تر از جراحی‌های کوچک نیست که این موضوع می‌تواند به دلیل نوع ومیزان داروهایی باشد که پس از آن به فرد داده می‌شود.

دانستن این که کدام جراحی‌ها، دردناک ‌ترین جراحی‌ها تلقی می‌شود می‌تواند به افراد کمک کند ازآن چه درانتظارشان است، آگاه شوند اما این فهرست تنها یک راهنمای کلی است چرا که احساس درد بیماران مختلف از جراحی‌های مختلف، متفاوت است.

  جراحی ارتوپدی دردناک ترین جراحی 

به طورکلی تحقیقات نشان می‌دهد جراحی‌های ارتوپدی که استخوان درآن درگیر می‌شود، ازدردناک ‌ترین جراحی‌ها به شمار می‌رود.

همچنین جراحی‌هایی که در آن لاپاراسکوپی انجام می‌شود، می‌تواند باعث ایجاد دردهای شدید شود.

عمل های جراحی که به عنوان دردناک‌ترین جراحی ها  شناخته می‌شود، عبارت است از:

  ۱- جراحی بازروی استخوان پاشنه:

در صورتی که پاشنه پا با شکستگی مواجه شود، ممکن است به عمل جراحی نیاز باشد. با این حال اگر استخوان بیش از حد ازجا در نرود، ممکن است نیازی به عمل جراحی نباشد.
برای ترمیم شکستگی جراح با نفوذ به پوست به استخوان می رسد و با استفاده از پلاک وپیچ استخوان‌ها را در جای خود ثابت می‌کند.
پوست اطراف پاشنه پا نازک است و این منطقه بافت نرم زیادی ندارد و آسیب دیدن اعصاب اطراف پاشنه هنگام عمل جراحی محتمل است. اتصال پیچ به استخوان پاشنه نیز این جراحی را به یکی از دردناک‌ترین عمل‌های جراحی تبدیل کرده است.

۲- عمل جراحی میومکتومی:

 این عمل جراحی به منظور حذف فیبروئیدها از رحم صورت می‌گیرد اگرچه این بافت‌های عضلانی تقریبا در بیشتر مواقع  بی ضرر است اما می‌تواند به نازایی منجر شود.
این جراحی بیشتراوقات به روش لاپاراسکوپی انجام می‌شود اما اگر فیبروئید بزرگ باشد، ممکن است عمل جراحی بازلازم باشد. درد عمل جراحی باز از لاپاراسکوپی بیشتر است و به مدت زمان بیشتری برای بهبود نیاز دارد.
در طول عمل جراحی میومکتومی، جراح شکم را باز می‌کند تا به فیبروئیدها برسد و پس ازبرداشتن و حذف آن ها برش‌ها را با بخیه می‌بندد.

۳- عمل جراحی پروکتوکولکتومی (برداشت روده بزرگ):

در این عمل جراحی، روده بزرگ، راست روده و کانال مقعد برداشته می‌شود. این قسمت‌ها با یکدیگر بخش انتهایی روده را تشکیل می‌دهد. از عمل جراحی روکتوکولکتومی برای درمان کولیت زخمی، سرطان روده بزرگ و برخی از انواع بیماری کروی (نوعی بیماری التهابی روده) استفاده می‌شود.
در صورت امکان جراحان از روش لاپاراسکوپی برای انجام این عمل جراحی استفاده می‌کنند اما اگر امکان استفاده از این روش نباشد، عمل جراحی باز صورت می‌گیرد.

 ۴- عمل بازسازی ستون فقرات: 

بازسازی ستون فقرات به چندین رویه پزشکی مورد استفاده برای درمان آسیب‌ها یا اختلالات نخاعی بر می‌گردد که از این میان می‌توان به تنگی مجرای نخاعی و اسکولیوز (کژپشتی) اشاره کرد.
در این عمل جراحی، جراح از میله‌ها و پیچ‌های فلزی برای اصلاح انحنای ستون فقرات استفاده و ستون فقرات را پایدار می‌کند. ستون فقرات تراکم بالایی از اعصاب و پایانه‌های عصبی دارد و به همین دلیل این عمل جراحی به طور بالقوه بسیاردردناک است.
به گزارش مدیکال نیوزتودی، بهبود درافراد مختلف حتی با وجود جراحی‌های یکسان، متفاوت است و به همین دلیل پزشک در مورد نحوه کنترل درد پس از عمل جراحی و تجویز داروهای مسکن و راهنمایی‌  درباره چگونگی بهبودی در بیماران مختلف، متفاوت عمل می‌کند. درد پس از عمل جراحی همیشه قابل اجتناب نیست.
منبع : زندگی سلام
برای دیدن سایر مطالب سایت مرغ حق کلیک کنید.

پاسخ دهید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید