دلایل ترک خوردن روی کیک

0
275

دلایل ترک خوردن روی کیک

دلایل ترک خوردن روی کیک

دلایل ترک خوردن روی کیک :

اگه شما هم جز اون دسته افرادی هستید که دوست دارید خودتون در منزل کیک تهیه کنید مسلما گاهی با ترک خوردن روی کیک مواجه شدید . در صورتی که میدونید هیچ گونه تغییری در مواد و … نداشتید پس یکم براتون جای سوال داره که چرا کیک شما ترک خورده است ؟

علت هایی ترک خوردن کیک معمولا چندتا بیشتر نیست که قصد داریم اونا رو به شما معرفی کنیم تا دیگه با ترک خوردن روی کیک هاتون مواجه نشید !

قبل از اینکه بخایم علت هایی که باعث ترک خوردگی کیک هامون میشه رو بررسی کنیم شاید بد نباشه یک تاریخچه مختصر و مفید از اون بگیم .

ریشه کیک به اروپا برمیگرده که اواسط قرن هجدهم به وجود اومده . نکته جالب اینجاست که در فرهنگ لغت اروپا هر خمیری که پخته شده باشه رو بهش کیک میگن بخاطر همین موضوع تاریخچهٔ کیک با نان با هم ترکیب شده اند  مهمترین عاملی که برای تفکیک نان از کیک انگلیسی در نظر گرفته می‌شود ، حذف مخمر از نان‌است .

کیک‌ها به طور کلی به دو گروه بزرگ غیرچرب یاکیک‌های اسفنجی و چرب یا کیک‌های کره‌ای تقسیم می‌شوند . تفاوت کیک‌های کره‌ای با کیک‌های اسفنجی در اینه که برخلاف کیک‌های اسفنجی حباب داخل این نوع کیک در اثر وارد کردن هوا توسط به‌هم‌زدن شکر و تخم مرغ بوجود نیامده‌است بلکه عامل اصلی در بوجود آمدن حباب در این نوع کیک‌ها ، ایجاد گاز در داخل کیک ، بخاطر استفاده از یک عامل  ورآورنده مثل بیکینگ پودر است . همچنین کیک کره‌ای از نظر وزنی سنگین است درصورتیکه سبک بودن ، از ویژگی‌های یک کیک اسفنجی است .

علت های ترک خوردن کیک :

اگه وسط کیک مون بالا اومده باشه و ترک خورده باشه مهمترین علتش به داغ بودن بیش از حد فر میگرده اما این تنها علت ترک خوردگی نیست !

۱- گاهی ترک خوردگی کیک به مقدار بیش از حد بیکینگ پودر و جوش شیرین برمیگرده برای رفع این مشکل بیکینگ پودر و جوش شیرین رو به دقت اندازه گیری کنید . 

۲- مورد بعدی بخاطر مخلوط شدن بیش از حد مواد است . 

۳- مایعات مصرف شده در کیک کمتر از میزان آرد مصرف شده بوده است . 

۴- ممکن است کیک رو در طبقه بالای فر قرار داده باشید برای پخت کیک بهتر است توری فر رو در طبقه وسط قرار بدید . 

۵- تا مدت  ۳۰ دقیقه از زمان شروع پخت در فر رو باز نکنید چون علاوه بر اینکه باعث خوابیدن پف کیک میشه ، هوای گرم داخل فر خارج میشه و باعث تغغیر در دمای پخت میشه .

 

 

پاسخ دهید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید