راهنمایی مفید برای ساخت فیلم کوتاه

دنیای سینما در فیلم های بلند خلاصه نمی شود. یک وجه مهم هنر هفتم، فیلم کوتاه است که فارغ از تب و تاب فیلم های نود دقیقه ای، دنیای شیرینِ خودش را دارد و علاقه‌مندانی که به طور جدی آن را دنبال می کنند.

0
39
راهنمایی مفید برای ساخت فیلم کوتاه

راهنمایی مفید برای ساخت فیلم کوتاه

راهنمایی مفید برای ساخت فیلم کوتاه : دنیای سینما در فیلم های بلند خلاصه نمی شود. یک وجه مهم هنر هفتم، فیلم کوتاه است که فارغ از تب و تاب فیلم های نود دقیقه ای، دنیای شیرینِ خودش را دارد و علاقه‌مندانی که به طور جدی آن را دنبال می کنند.

مخاطبانی که شاید گاهی با خودشان فکر کنند چه خوب می‌شد اگر من هم می‌توانستم قدم به دنیای هیجان‌انگیز فیلم سازی بگذارم و افکار و ایده‌ها و خاطرات و تجربه‌هایم را، به شکل یک محصول تصویریِ چند دقیقه‌ای، ارائه کنم. اگر شما هم جزو این افراد هستید، پرونده امروز را از دست ندهید.

فیلم کوتاه چیست؟

فیلم کوتاه، همان‌طور که از نامش پیداست به فیلم‌هایی گفته می‌شود که مدت زمان کوتاهی دارند و باید تمام حرفشان را در بازه زمانی ۱ تا ۲۵ دقیقه بیان کنند. اشتباه بزرگی است که فیلم کوتاه را نسخه کوتاه شده یک فیلم بلند بدانیم.

همانگونه که داستان کوتاه، کوتاه شده یک رمان نیست! به غیر از زمان، عنصر خلاقیت نیز از عناصر مهم یک فیلم کوتاه است. زیرا خلاقیت است که محتوا را در فیلمی چند دقیقه ای مدیریت می کند.

 انواع فیلم کوتاه

فیلم کوتاه شکل‌های مختلفی دارد که بسته به موضوع، ذوق و خلاقیت کارگردان می تواند در یکی از قالب‌های زمانی زیر، جای بگیرد.
۱٫ فیلم کوتاه کوتاه: مدت زمان این فیلم ها بین ۱ تا ۴ دقیقه است.
۲٫ فیلم کوتاه معمول: مدت زمان این فیلم ها بین ۷ تا ۱۲ دقیقه است
۳٫ فیلم کوتاه متوسط: مدت این فیلم ها بین ۲۰ تا ۲۵ دقیقه است
۴٫ فیلم نیمه بلند: این فیلم ها بیشتر از ۳۰ دقیقه زمان دارند. ولی در کل نمی توان حد مشخصی برای آنها در نظر گرفت.

چطور فیلمساز شویم؟

چطور فیلمساز شویم

هدف شناسی

هدف خودتان را مشخص کنید. چرا می خواهید فیلم ساز شوید؟ و چرا فیلم کوتاه را انتخاب می کنید؟ این روشنگری به شما کمک می کند آسان تر به هدفتان برسید.

آموزش و دانش

تا می توانید فیلم ببینید، کتاب بخوانید و سعی کنید از چشمه هنرهای مختلف مانند نقاشی، موسیقی، شعر و…جرعه ای نوشیده باشید. کوله بار یک فیلم ساز خوب باید از اطلاعات و دانش و ذوق و خلاقیت پر باشد.

از فیلم های مورد علاقه خود الهام بگیرید

اسامی فیلم های برتر دنیا و فیلم های کوتاه موفق را در اینترنت جستجو و در صورت امکان، تهیه شان کنید. دیدن حداقل یک فیلم در روز، توصیه جدی ما به شما است.

ایده اصلی فیلمتان را پیدا کنید

فکر کنید و تصمیم بگیرید که فیلم شما می خواهد درباره چه چیزی باشد؟ یافتن سوژه کار مشکلی نیست؛ کافی است کمی خلاقیت داشته باشید تا از قدم زدن چند ساعته در خیابان، سوژه های زیادی پیدا کنید.

پیشنهاد ما به شما این است: مانند یک خبرنگار چشم تیزبین و گوش شنوا داشته باشید. از کنار هر اتفاق، ماجرا، خبر و اشخاص خاص راحت عبور نکنید. هر کدام از آن ها می توانند سوژه فیلم شما باشند. همچنین همیشه دفترچه ای همراه داشته باشید تا موضوعات و نکات خاصی که توجهتان را جلب می کند یادداشت کنید.

داستان های کوتاه خوب هم گنجینه های با ارزشی برای اقتباس هستند. اگر مشکل یافتن سوژه دارید از ادبیات ایران و جهان کمک بگیرید.

فیلم نامه را بنویسید

در مرحله بعد، سعی کنید حول محور سوژه، فیلم نامه ای بنویسید و شخصیت ها را طراحی کنید. از نوشتن هراس نداشته باشید. منتها اگر واقعا دستی بر آتش نوشتن ندارید، کافی است ایده خود را به یک فیلم نامه نویس بدهید تا داستان تان را به فیلم نامه تبدیل کند.

راهنمایی بگیرید

بعد از نگارش فیلم نامه، از استادهای باتجربه فیلم نامه‌نویسی، برای نگارش و نگرش دوباره راهنمایی بگیرید.

بازنویسی و باز نویسی و باز هم باز نویسی

هیچ چیز به اندازه بازنویسی فیلم نامه نمی تواند در بهتر شدن آن به شما کمک کند. پس، از تامل دوباره و تغییر فیلم نامه، نترسید.

پیش تولید و تولید فیلم

مراحل آماده‌سازی و تولید فیلم کوتاه از ساخت «استوری‌بورد» یا همان فیلم‌نامه‌ مصور برای هر صحنه آغاز می شود. انتخاب محل و مجموعه فیلمبرداری، همچنین انتخاب عوامل و بازیگران گام بعدی است.

برای کارهای نخست نیاز به گروه حرفه ای نیست و می توانید از هم دانشگاهی ها یا دوستان علاقه مند خودتان کمک بخواهید. بعد اتمام فیلم برداری، تدوین، نقش مهمی در کارتان برعهده دارد. یک تدوین حرفه ای، عنصر مهمی در شکل‌گیری و موفقیت فیلم است.

هزینه ساخت را از کجا تامین کنیم؟

شاید یکی از مهمترین مسائلی که تا امروز باعث شده خیلی از علاقه مندان در ساخت اولین فیلمشان تردید و تعلل کنند، مسائل مالی باشد!

هرچند شاید باید فیلم سازان جوان، ریسک ساخت فیلم را بپذیرند و با سرمایه خودشان این کار را شروع کنند اما اگر نشد، سعی کنید افرادی را پیدا کنید که از شما حمایت مالی کنند یا حداقل بخشی از هزینه های ساخت فیلم را تامین کنند.

جذاب بودن ایده می تواند حمایت ارگان ها، مجموعه های تجاری، افراد خاص و… را جلب کند. البته باید سعی کنید از ساخت فیلم های چند دقیقه ای شروع کنید و هزینه ها را به حداقل برسانید.

همچنین سعی کنید محصول تولید شده را در جشنواره ها و فستیوال های مختلف داخلی و خارجی شرکت دهید. برگزیده شدن در این جشنواره ها به جز کسب درآمد برای تهیه فیلم آینده، به شما روحیه و انگیزه می دهد و به بهتر دیده شدنتان در عالم سینمای کوتاه و جذب اسپانسرهای بعدی کمک خواهد کرد. ضمن این که جشنواره هایی که در حوزه فیلم های تجربی کار می کنند، از کارگردانان فیلم اولی استقبال می کنند.

نوسنده : نسیم سهیلی

برای دیدن سایر مطالب سایت مرغ حق کلیک کنید.

پاسخ دهید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید