خانه / سلامت و خانواده / تازه های علمی / راه های اصلی پیشگیری از سنگ کلیه
راه های اصلی پیشگیری از سنگ کلیه

راه های اصلی پیشگیری از سنگ کلیه

راه های اصلی پیشگیری از سنگ کلیه

راه های اصلی پیشگیری از سنگ کلیه : بخاطر اینکه ما معمولا در کشوری به نسبت گرم و خشک زندگی میکنیم بخصوص افرادی که دارای شغل های مثل کشاورزی هستند به دلیل عرق کردن زیاد و نوشیدن کم آب بیشتر در معرض ابتلا به سنگ کلیه قرار دارند .

اکثریت مردم فکر میکنند که انواع مایعات نظیر آبمیوه ها می تونه در پیشگیری از بروز سنگ کلیه موثر باشه اما بخاطر داشتن ماده اگزالات عوارض زیادی داره و میتونه مشکل ساز باشه .

آب

هیچ مایعی جای آب را در پیشگیری از سنگ کلیه نمی‌گیرد . در طول روز آن قدر باید آب بنوشیم که رنگ ادرار روشن باشد .

میزان آبی که هر فرد نیاز دارد بنوشد ، بسته به فعالیت بدنی متفاوت است . کسی که فعالیت بدنی زیادی دارد یا در محیط گرم کار می‌کند ، به آب بیشتری برای نوشیدن نیاز دارد .

به طور متوسط باید به میزانی آب بخوریم که روزی ۲ تا ۳ لیتر ادرار دفع شود .  چای کمرنگ نیز مؤثر است ولی چای پررنگ عوارض به همراه دارد .

مردم و برخی از پزشکان تصور می‌کنند که برای پیشگیری از سنگ کلیه نباید زیاد لبنیات خورد ؛ در حالی که امروزه خلاف این مسئله ثابت شده است . به طوری که مصرف روزانه شیر یک تا دو لیوان لازم است و حتی برای پیشگیری از سنگ کلیه نیز توصیه می‌شود .
قرص‌های کلسیم و ویتامین می‌تواند سبب بروز سنگ کلیه شود و اگر فرد مایعات زیادی با این قرص‌ها مصرف نکند ، احتمال این که دچار سنگ کلیه شود ،  بسیار زیاد است .
 افراد مسن نباید از مصرف شیر و انواع لبنیات پرهیز کنند و مصرف روزی یک تا دو لیوان شیر لازم و بدون مانع است .
اگر کسی سابقه سنگ‌سازی دارد و به این بیماری مبتلا شده است ، باید بیشتر آب بخورد و حدود سه لیتر ادرار دفع کند ؛ این بدان معناست که روزانه به حدود چهار لیتر آب برای نوشیدن نیاز دارد .
البته بسته به نوع سنگ نیز برخی از راه‌های پیشگیری وجود دارد که هر فردی باید طبق نظر پزشک اقدامات لازم را انجام دهد .  همچنین افرادی که سابقه سنگ کلیه دارند ، لازم است هر شش ماه یک بار برای انجام سونوگرافی اقدام کنند تا اگر کلیه دچار سنگ شد در مراحل اولیه آن را شناسایی کنند و اقدامات لازم را انجام دهند .

جزئیات

امتیاز مرغ حق - ۵٫۸

۵٫۸

امتیاز مرغ حق

User Rating: ۵ ( ۲ votes)

درباره ی فلاحی

همچنین ببینید

رفع کمبود آهن در بانوان

رفع کمبود آهن در بانوان

مانی بدن دچار کم خونی میشود که آهن کافی در بدن وجود نداشته باشد به همین علت کمبود آهن باعث مشکلات فراوانی در بانوان میشود. بنابراین بانوان باید غذاهایی رو مصرف کنند که حاوی آهن باشند تا از کم خونی جلوگیری شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *