راه های اصلی پیشگیری از سنگ کلیه

0
161
راه های اصلی پیشگیری از سنگ کلیه

راه های اصلی پیشگیری از سنگ کلیه

راه های اصلی پیشگیری از سنگ کلیه : بخاطر اینکه ما معمولا در کشوری به نسبت گرم و خشک زندگی میکنیم بخصوص افرادی که دارای شغل های مثل کشاورزی هستند به دلیل عرق کردن زیاد و نوشیدن کم آب بیشتر در معرض ابتلا به سنگ کلیه قرار دارند .

اکثریت مردم فکر میکنند که انواع مایعات نظیر آبمیوه ها می تونه در پیشگیری از بروز سنگ کلیه موثر باشه اما بخاطر داشتن ماده اگزالات عوارض زیادی داره و میتونه مشکل ساز باشه .

آب

هیچ مایعی جای آب را در پیشگیری از سنگ کلیه نمی‌گیرد . در طول روز آن قدر باید آب بنوشیم که رنگ ادرار روشن باشد .

میزان آبی که هر فرد نیاز دارد بنوشد ، بسته به فعالیت بدنی متفاوت است . کسی که فعالیت بدنی زیادی دارد یا در محیط گرم کار می‌کند ، به آب بیشتری برای نوشیدن نیاز دارد .

به طور متوسط باید به میزانی آب بخوریم که روزی ۲ تا ۳ لیتر ادرار دفع شود .  چای کمرنگ نیز مؤثر است ولی چای پررنگ عوارض به همراه دارد .

مردم و برخی از پزشکان تصور می‌کنند که برای پیشگیری از سنگ کلیه نباید زیاد لبنیات خورد ؛ در حالی که امروزه خلاف این مسئله ثابت شده است . به طوری که مصرف روزانه شیر یک تا دو لیوان لازم است و حتی برای پیشگیری از سنگ کلیه نیز توصیه می‌شود .
قرص‌های کلسیم و ویتامین می‌تواند سبب بروز سنگ کلیه شود و اگر فرد مایعات زیادی با این قرص‌ها مصرف نکند ، احتمال این که دچار سنگ کلیه شود ،  بسیار زیاد است .
 افراد مسن نباید از مصرف شیر و انواع لبنیات پرهیز کنند و مصرف روزی یک تا دو لیوان شیر لازم و بدون مانع است .
اگر کسی سابقه سنگ‌سازی دارد و به این بیماری مبتلا شده است ، باید بیشتر آب بخورد و حدود سه لیتر ادرار دفع کند ؛ این بدان معناست که روزانه به حدود چهار لیتر آب برای نوشیدن نیاز دارد .
البته بسته به نوع سنگ نیز برخی از راه‌های پیشگیری وجود دارد که هر فردی باید طبق نظر پزشک اقدامات لازم را انجام دهد .  همچنین افرادی که سابقه سنگ کلیه دارند ، لازم است هر شش ماه یک بار برای انجام سونوگرافی اقدام کنند تا اگر کلیه دچار سنگ شد در مراحل اولیه آن را شناسایی کنند و اقدامات لازم را انجام دهند .

پاسخ دهید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید