خانه / سلامت و خانواده / تازه های علمی / راه های انتقال هپاتیت
راه های انتقال هپاتیت

راه های انتقال هپاتیت

راه های انتقال هپاتیت

راه های انتقال هپاتیت : خالکوبی و حجامت غیر بهداشتی ، رفتار جنسی غیر محافظت شده ، قمه زدن از جمله خطراتی است که جامعه را از لحاظ ابتلا به هپاتیت تهدید می کند .

امارهای ما ، وضعیت بهتری را نسبت به کشور های منطقه در مورد ویروس هپاتیت B و C نشان می دهد . این ویروس ها باعث بروز سرطان و سیروز کبد می شود . طی سال های اخیر تمرکز سازمان بهداشت جهانی از ایدز به هپاتیت رفته است . میزان مرگ و میر ناشی از هپاتیت در جهان بیشتر از ایدز شده است . بیشترین مبتلایان به هپاتیت B در کشور ۲۷ تا ۵۰ ساله هستند ، راه های ابتلا به این بیماری تغیر کرده است .

هپاتیت B در نوزادان و افراد زیر ۲۳ سال وجود ندارد ، اما با رفتار های پر خطر و رفتارهای غیر بهداشتی که با خون سر و کار دارد ، احتمال ابتلا به این بیماری وجود دارد . هم اکنون واکسیناسیون آرایشگران ، مسئولان جمع آوری پسماند در شهرداری ، کودکان کار ، زندانیان و اهدا کنندگان مستمر خون نیز آغاز شده است .  این بیماری قابل کنترل است و دارویی با عنوان تاف تا پایان امسال برای این بیماری معرفی می شود .

این بیماری در گذشته از راه تزریق خون منتقل می شد . در ایران شیوع این بیماری زیر نیم درصد و کمتر از کشور های همسایه است . بعد از کنترل خون ، شیوع بیماری از طریق تزریق و معتادان افزایش یافت .

اعتیاد ، رفتارهای جنسی پر خطر و خالکوبی غیر بهداشتی از جمله راه های ابتلا به بیماری هپاتیت C  است .

جزئیات

امتیاز مرغ حق - ۴٫۱

۴٫۱

امتیاز مرغ حق

User Rating: ۵ ( ۱ votes)

درباره ی فلاحی

همچنین ببینید

علت صدا دادن زانو چیست

علت صدا دادن زانو چیست

با افزایش سن، غضروف‌ها در برخی قسمت‌ها ناهمسطح می‌شوند و وقتی برمی‌خیزیم یا می‌نشینیم تماس و برخورد این قسمت‌های ناهمسطح با یکدیگر نوعی صدا ایجاد می‌کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *