شایع ترین سرطان ها در کودکان

0
89
شایع ترین سرطان ها در کودکان

شایع ترین سرطان ها در کودکان

شایع ترین سرطان ها در کودکان :  طبق آمار، هم اکنون حدود ۱۸ هزار کودک در ایران به سرطان مبتلا هستند و حدود دو هزار و ۵۰۰ تا سه هزار و ۳۰۰ کودک نیز سالانه به جمع مبتلایان به سرطان در کشور افزوده می شوند . در کشورهای مختلف از جمله ایران، شایع ترین سرطان ها در کودکان به ترتیب سرطان خون ، مغز و غدد لنفاوی است.

علایم سرطان در کودکان

به گفته متخصصان، علایم سرطان در کودکان مشابه علایم بیماری های شایع مانند سرماخوردگی است و همین موضوع سبب تشخیص دیرهنگام و ورود بیماری به مراحل پیشرفته و صعب العلاج می شود.
دکتر محمد فرانوش دبیر انجمن خون و سرطان کودکان ایران در این باره  اظهار کرد:
علایم سرطان مانند علایم عمومی یک بیماری شایع است . مانند فردی که مرتب تب می کند، ابتلا به سرماخوردگی نیز تب ایجاد می کند و این موضوع خانواده ها را به اشتباه می اندازد . بنابراین والدین کودکان باید توجه کنند، تب هایی که مرتب تکرار می شود ، تبی که همراه با بزرگی غدد لنفاوی به صورت پایدار باشد یا تبی که با خون ریزی همراه است ، باید جدی گرفته شود و کودک تحت آزمایش های تشخیصی سرطان قرار گیرد.

نشانه هایی که باید جدی گرفت

خون ریزی بینی ، کبودی های غیرطبیعی پوست ، کاهش وزن بی دلیل ، بی اشتهایی زیاد ، استفراغ صبحگاهی ، توده هایی که زیر پوست لمس می شود و سردردهای بی دلیلی که تکرار می شود می تواند نشانه هایی از ابتلا به سرطان باشد .

عوامل ژنتیکی

عواملی که سبب بروز سرطان در کودکان می شود، متعدد است ؛ ازجمله مهم ترین آن ها ، عوامل ژنتیکی است که در بروز سرطان کودکان نقش مهمی دارد .

بیماری های ژنتیکی

به گزارش ایرنا ، فرانوش گفت : برخی بیماری های ژنتیکی می تواند فرد را مستعد ابتلا به سرطان در سال های آینده کند ؛ از جمله سندروم فانکونی ، بیماری های پوستی ، سندروم دان و سندروم ترنر . احتمال ابتلای این بیماران به سرطان نسبت به دیگر افراد جامعه بیشتر است .

بیماری های ویروسی و سرطان

ابتلا به این بیماری ها در کودکی، می تواند فرد را مستعد ابتلا به انواع سرطان ها در بزرگ سالی کند. بیماری های ویروسی مانند عفونت ناشی از ابشتاین بار ویروس (EBV) فرد را مستعد ابتلا به سرطان غدد لنفاوی در نوجوانی و بزرگ سالی می کند.
همچنین ویروس های هرپس (herpes) ، می تواند فرد را بعد از مدتی مستعد ابتلا به سرطان کند . وی افزود: همچنین ویروس HIV یا HTLV1 که در برخی مناطق ایران آندمیک است، شرایط ابتلا به سرطان را فراهم می کند .

عوامل محیطی

دبیر انجمن خون و سرطان کودکان ایران گفت : عوامل محیطی متعددی مانند اشعه های یونیزان ، آلودگی هوا و مواد شیمیایی و دود سیگار می تواند زمینه بروز سرطان در کودکان را ایجاد کند .
اشعه های یونیزان در محیط
عامل دیگر ، اشعه های یونیزان محیطی و امواج مختلفی است که در محیط زندگی با آن ها در ارتباط هستیم ؛ این امواج می تواند در ساختار کروموزومی اختلال ایجاد کند و به بروز سرطان منجر شود .

آلودگی هوا

دبیر انجمن خون و سرطان کودکان ایران اظهار کرد: آلودگی هوا و تغییر در لایه ازن نیز به افزایش تابش اشعه ماوراء بنفش منجر می شود و شرایط ابتلا به سرطان را فراهم می کند.

مواد شیمیایی ( بنزن و آزبست )

برخی مواد شیمیایی مانند بنزن که گفته می شود در بنزین خودروها وجود دارد و با بخارات ناشی از احتراق بنزین در هوا منتشر می شود ، فرد را مستعد ابتلا به سرطان می کند. آزبست نیز ماده ای خطرناک است که در بروز سرطان نقش دارد.

آلودگی های شغلی

مواد شیمیایی خاصی در محیط کار برخی از پدران وجود دارد که لباس کار پدر به آن آلوده می شود و کودکان در اثر تماس با این لباس ها به این مواد شیمیایی آلوده و مستعد ابتلا به سرطان می شوند .
بنابراین پدران باید لباس کار خود را قبل از ورود به منزل تعویض کنند تا از بروز اختلال و سرطان در کودکان پیشگیری شود.

پیشگیری

از بروز سرطان در کودکان نمی توان پیشگیری کرد زیرا در بیشتر موارد عامل اصلی ژنتیکی است و از سوی دیگر امواج و اشعه های یونیزان در محیط وجود دارد و این موارد تاثیر مستقیمی در بروز سرطان در کودکان دارد .
البته می توان از طریق تغییر فرکانس خاصی که سبب تغییر در ژنوم انسانی می شود ، از تاثیر این امواج و بروز سرطان ها پیشگیری کرد .
وی درباره نقش تغذیه سالم و مصرف آنتی اکسیدان ها در پیشگیری از سرطان ها نیز گفت : مصرف آنتی اکسیدان ها برای تمام سنین مفید است اما نمی توان گفت که از شکست کروموزومی پیشگیری می کند.

 

پاسخ دهید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید