شبکه های پیام رسان خارجی ملزم به دریافت مجوز شدند

0
22
شبکه های پیام رسان خارجی ملزم به دریافت مجوز شدند

شبکه های پیام رسان خارجی ملزم به دریافت مجوز شدند

شبکه های پیام رسان خارجی ملزم به دریافت مجوز شدند :

شورای عالی فضای مجازی سیاست ها و اقدامات مرتبط با ساماندهی شبکه های پیام رسان اجتماعی را در ۲ ماده ، ۱۱ الزام و ۷ تبصره تنظیم کرده و از طریق روابط عمومی مرکز ملی فضای مجازی کشور منتشر کرد .

مصوبه منتشر شده توسط شورای عالی فضای مجازی

طبق مصوبه مذکور ، شبکه های اجتماعی خارجی برای فعالیت در ایران نیازمند مجوز بوده ، و شبکه هایی ایرانی محسوب می شوند که سرورهای آنها با امکان اعمال حاکمیت در داخل کشور قرار داشته و بیش از ۵۰ درصد سهام آنها متعلق به یک ایرانی باشد .

بر اساس مندرجات مصوبه اخیر ، پیام‌ رسان ها و شبکه های اجتماعی خارجی که درخواست مجوز دارند ، باید امکان ذخیره‌سازی و پردازش داده ها را در داخل کشور فراهم کرده ، و یک نماینده رسمی حقوقی‌ تام الاختیار داخلی را نیز معرفی نمایند .

شبکه های اجتماعی داخلی قادر به ارائه خدمات بانکی خواهند بود . لازم به ذکر است که برای توسعه هرچه بیشتر شبکه های اجتماعی داخلی و ایجاد مزیت رقابتی نسبت به نمونه های خارجی ، تسهیلات مؤثر و کم بهره ای در نظر گرفته شده و این شبکه ها می توانند خدمات بانکی و دولت الکترونیک را نیز به کاربران خود ارائه دهند .  این در حالی است که ارائه هرگونه خدمات مالی و بانکی آنلاین در شبکه های اجتماعی خارجی ممنوع خواهد بود .

ضوابط جدید همچنین هرگونه استفاده از شبکه های اجتماعی خارجی ، توسط نهادها و مؤسسات عمومی و دولتی را برای مکاتبات و ارائه خدمات اداری ممنوع کرده و تبلیغات این مؤسسات را فقط از طریق شبکه های اجتماعی داخلی با بیش از ۱ میلیون نفر عضو مجاز می داند .

گفتنی است مصوبه جدید شورای عالی فضای مجازی ، کنترل ارتباطات کاربران پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی را، به جز در مواردی که قانون و مصوبات شورای عالی امنیت ملی تصریح کرده اند، غیر مجاز دانسته و ارائه دهندگان خدمات را موظف به همکاری با مقامات مربوطه ، در چارچوب قوانین و مقررات کشور کرده است .

پاسخ دهید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید