شگفت انگیز ترین روستاهای کوهستانی ایران

0
149
شگفت انگیز ترین روستاهای کوهستانی ایران

شگفت انگیز ترین روستاهای کوهستانی ایران

شگفت انگیز ترین روستاهای کوهستانی ایران :

۱-  روستای ابیانه؛ یاقوت سرخ ایران

«ابیانه» در ۴۰ کیلومتری شمال‌غربی نطنز و ۷۰ کیلومتری کاشان، در دامنه کوه کرکس قرار دارد. خوشبختانه چون این روستا در منطقه کوهستانی قرار گرفته و از شهرهای بزرگ و پرجمعیت دور بوده، بافت قدیمی خود را تا حد زیادی حفظ کرده و دست عموم برای از بین بردن زیبایی‏‌های سنتی روستا کوتاه مانده است.

ابیانه مثل بیشتر روستاهای کوهستانی، پلکانی است و از خاک قرمز روستا در ساخت خانه‏‌های ساده استفاده شده است؛ به همین دلیل تمام در و دیوار خانه‏‌های ابیانه، به رنگ سرخ است. سرخیِ خاک ابیانه به دلیل وجود آهن در آن است و این روستا از دور، به شکل یک لکه سرخ در دل کوه دیده می‌شود و به «یاقوت سرخ ایران» معروف است.

اهالی این روستا هنوز لباس‌های سنتی خود را می‌پوشند و متولدان آن به طور معمول، تحصیلات عالی دارند؛ هرچند امروز روستا از جوانان خالی است. در ابیانه، در دل تپه‏‌های روستا می‏‌توانید حفره‏‌هایی را که مردم روستا حفر کرده‌‏اند و از آن ها به عنوان انبار وسایل غیرضروری یا آغل حیوانات، بدون ترس از سرقت و آسیب استفاده می‏‌کنند، ببینید.

روستا پر است از زنانی که پیراهن گلدار و چارقد سفید می‏‌پوشند و مردانی که کلاه نمدی به سر و گیوه به پا دارند. آب و هوای ابیانه معتدل است و مردم این روستای کوهستانی، در فصل زمستان بارندگی زیادی را تجربه می‌کنند.

بهترین فصل سفر به ابیانه، بهار است. آتشکده هرپک، مرقد شاهزاده یحیی و شاهزاده عیسی و موزه مردم‌شناسی، از جمله مکان‌های دیدنی این روستا و لواشک، بهترین سوغات آن است. مهم است بدانید بنا بر آمار، مردم ابیانه میانگین سنی بالایی دارند که بخشی‌از آن به دلیل تغذیه سالم با غذاهای مقوی محلی مثل «گیپا» و «جوبن» است.

 

۲- روستای فردو؛ بهشتی در نزدیکی قم

فردو در واقع نام یک روستای کوهستانیِ هزار و ۸۰۰ نفری در کوه‌های جنوب شهر قم است که بعد از این که بخشی از تاسیسات هسته‌‏ای کشورمان در اعماق کوه‌های اطراف قم احداث شد، به پاس تعداد زیاد شهدا و جانبازانی که این روستا در طول هشت سال جنگ تحمیلی، تقدیم انقلاب کرده بود، نامش برای این سایت هسته‌‏ای انتخاب شد و از آن زمان به بعد فردو، بیش از همیشه شهرت جهانی پیدا کرد.

۵۰۰ رزمنده، ۱۰۸ شهید، ۲۵۰ جانباز و پنج آزاده در فردو، آماری است که اهالی روستا درباره جان‌فشانی‌های‌شان در سال‌های دفاع مقدس مطرح می‌کنند. فردو در بهار و تابستان آب و هوای خنکی دارد و به همین دلیل مردم قم برای ییلاق به این روستا می‏‌روند، اما در فصل زمستان هوایش سرد و خشک است.

روستای کوهستانی فردو، طبیعتا شیب‌دار است و همه خانه‏‌های آن، برای پیشگیری از ریزش، یک طبقه‏ ساخته شده‌اند. معماری خانه‌های این روستا، معرف شغل اهالی آن است؛ مثلا در خانه دامداران، اصطبل و انبار علوفه پیدا می‏‌شود. اگر عکس‏‌های این روستا را ببینید، احتمالا دلتان نمی‏‌آید سری به فردو نزنید و دیدن کوه‌ برف‌انبار را که در فصل زمستان کاملا از برف پوشیده می‏‌شود و بلندترین قله استان قم است از دست بدهید یا از دیدن مزارع، علفزارهای وسیع، باغ‏‌های سرسبز و چشمه‏‌های اطراف روستا لذت نبرید.

علاوه بر این‏ها، گشت و گذار در «غار آهکی سالمستان» و غار نوردی هم می‌‏تواند تجربه جالبی باشد. در فردو هم مثل بیشتر روستاهای کوهستانی، تعداد زیادی چشمه وجود دارد؛ به همین دلیل زراعت و دامداری، مهم‌ترین شغل مردم این روستاست اما پرورش زنبور عسل و گیاهان دارویی، از همه پررونق‌تر است.

۳-  روستای کندوان؛ جریان زندگی در دل سنگ‏‌ها

برای درک بهتر زیبایی‏‌های این روستای کوهستانی فقط باید به دامنه‏‌های کوه سهند، در نزدیکی شهرستان اسکو، ۶۲ کیلومتری جنوب‌غربی تبریز سفر کرد و شگفتی‏‌های آن را از نزدیک دید.

روستای صخره‌ایِ کندوان، پر از حفره‏‌ها وغارهای حفر شده در دلِ سنگ است که حکم خانه‏‌های اهالی روستا، آغل دام‏‌ها و انبار وسایل غیرضروری یا یخچال‌های طبیعی برای خوراکی را دارد.

تمام خانه‏‌های این روستای ۸۰۰ نفری، سنگی و به شکل هرم است و به دلیل معماری متفاوتِ برخاسته از جبر طبیعت، کندوان در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

این صخره های کله قندی و غارهای دستکن توسط انسان که به عنوان خانه های مسکونی استفاده می شود، یکی از شگفت انگیزترین روستاهای صخره ای جهان را پدید آورده و اگر کل دنیا را بگردید، شبیه روستای کندوان فقط یک روستای صخره‌‏ای به نام «کاپادوکیه» در ترکیه و یکی دیگر به نام «داکوتا» در آمریکا پیدا می‏‌کنید، به همین دلیل هر سال تعداد زیادی جهانگرد خارجی به این روستا سفر می‏‌کنند.

سازه‌های صخره‌ای کندوان، «کران» نام دارد و ارتباط طبقات بالایی کران‌ها با خارج، از طریق پلکان های بسیار زیبایی از بدنه خود کران تامین می شود. طبقه همکف، به طور معمول اصطبل است و طبقات دوم و سوم و چهارم به عنوان سکونتگاه استفاده می‌شود.

آبریزها معمولا در کنار معابر و در خارج از کران‌ها قرار دارد و چند خانواده به طور مشترک دارای یک آبریز هستند. راستی اگر سرمایی هستید و دنبال لباس‏‌های پشمی درجه‌یک می‌‏گردید، یکی از مهم‌ترین کارهای مردم این روستا بافتن لباس‏‌هایی از جنس پشم گوسفندانی است که پرورش می‌دهند. عسل هم از مهم‌ترین محصولات این روستاست. بهترین زمان برای سفر به کندوان، فصل بهار و تابستان است.

پاسخ دهید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید