از شیر سویا بیشتر بدانیم

0
110
از شیر سویا بیشتر بدانیم

از شیر سویا بیشتر بدانیم

از شیر سویا بیشتر بدانیم :  تاریخچه تهیه شیر سویا به ۴ هزار سال قبل باز میگردد که چینی ها توانستند شیر سویا را به روش خانگی تولید کنند.

جالب است بدانید شیر سویا نزد چینی ها از اهمیت خاصی برخوردار است چرا که سویا جز ۴ دانه مقدس چینی ها به حساب می آید و شیر سویا استخراج آب پروتئین های دانه های سویاست.

ارزش غذایی شیر سویا:

محصولات سویا جزو مواد غذایی عملکردی هستند که نقش و ویژگی آن ها فراتر از نقش تغذیه ای آن هاست یعنی خواصی شبیه خواص دارویی دارند و این نکته بسیار مهمی در ارزش غذایی سویا است.

اگر بخواهیم آن را با فراورده های حیوانی مقایسه کنیم باید بگوییم سویا اولین گیاهی است که خواص آن به شدت به فراورده های حیوانی نزدیک است به دلیل اینکه پروتئین بالایی دارد.

این پروتئین از لحاظ ارزش غذایی به جز دو اسید آمینه متیونین و سیستئین، بسیار غنی و تقریبا شبیه گوشت هستند. اما خواص اصلی سویا مربوط به گروهی از مواد به نام ایزوفلاونوییدها است.

ایزوفلانوییدها که خاصیت آنتی اکسیدانی نیز دارند دارای خاصیت فیتواستروژنیک هستند. بنابراین علاوه بر پروتئین بالایی که سویا دارد وجود دو خاصیت آنتی اکسیدانی و فیتواستروژنیک آن ، این ماده غذایی را بسیار خاص کرده است.

ارزش غذایی شیر سویا

شیر سویا و پیشگیری از بیماری ها:

خواص اصلی سویا، کاهش بیماری های قلبی، کاهش کلسترول خون و پوکی استخوان، کنترل وزن و کاهش عوارض یائسگی است. به علاوه چون شیر سویا لاکتوز ندارد، برای افرادی که دچار عدم تحمل لاکتوز هستند بسیار مفید است.

همچنین سویا فیبر بسیار بالایی دارد که حجم مدفوع را بالا و کلسترول را پایین می آورد. در نتیجه مصرف کنندگان آن دچار یبوست نمی شوند و خطر بیماری های ناشی از یبوست و سرطان روده در آن ها کاهش می یابد.

شیر سویا و کاهش عوارض یائسگی :

عوارض یائسگی از جمله پوکی استخوان به دلیل کمبود یا عدم ترشح هورمون استروژن در بدن اتفاق می افتند. فیتواستروژن موجود در شیر سویا موجب می شود حالتی در بدن ایجاد شود مانند اینکه در بدن استروژن وجود دارد.

در نتیجه هم پوکی استخوان و هم عوارض یائسگی ایجاد نمیشود. البته به شرط آن که خانم ها قبل از یائسگی شروع به مصرف شیر سویا کرده باشند.

 

شیر سویا و کاهش احتمال سقط جنین

جنین

محققان می گویند مصرف شیر سویا در زنانی که از طریق ivf یا کاشت تخمک، بارور شده اند می تواند تا ۶ برابر سبب موفقیت روند بارداری شود و در زنانی که تلاش کرده اند از این طریق بارور بشوند اما نموفق نشدند شانس باروری را افزایش دهد.

طبق بررسی ها زنانی که شیر سویا مصرف می کنند احتمال بارور شدنشان از طریق ivf پنجاه درصد و در سایرین ۹ درصد است. از سوی دیگر شیر سویا احتمال سقط جنین را به شدت کاهش می دهد.

عوارض شیر سویا:

مهمترین مسئله ای که سویا م یتواند ایجاد کند حساسیت است. زیرا بعضی ها به این مواد حساسیت دارند. بنابراین وقتی شیر سویا را برای اولین بار استفاده می کنند مانند افرادی که به بادمجان و گوجه حساسیت دارند دچار کهیر های پوستی و گرفتگی صدا میشوند.

پاسخ دهید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید