عاداتی که باعث نابینایی میشود

یک رژیم غذایی متعادل، استفاده از عینک آفتابی استاندارد ، معاینات دوره ای چشم از کارهایی هستند که سلامت چشم ها را تضمین میکند اما در مقابل کارهای غلطی نیز وجود دارد که اکثریت ما بدون دانستن ان ها را انجام میدهیم و باعث آسیب به چشم هایمان میشویم.

0
86
عاداتی که باعث نابینایی میشود

عاداتی که باعث نابینایی میشود

مرغ حق- عاداتی که باعث نابینایی میشود : چشم ها عضو ویژه ای از بدن هستند که در صورت عدم رعایت بعضی موارد موجب میشود که چشم دچار مشکل و در نهایت به نابینایی منجر شود.

یک رژیم غذایی متعادل، استفاده از عینک آفتابی استاندارد ، معاینات دوره ای چشم از کارهایی هستند که سلامت چشم ها را تضمین میکند اما در مقابل کارهای غلطی نیز وجود دارد که اکثریت ما بدون دانستن ان ها را انجام میدهیم و باعث آسیب به چشم هایمان میشویم. پس لازم است بعضی از این عادات را کنار بگذاریم و خودمان را اصلاح کنیم.

مالش چشم 

با بالا رفتن سن چروک شدن پوست اطراف چشم طبیعی است اما در صورتیکه چشم را مالش دهیم باعث شکسته شدن عروق خونی کوچکی که در زیر پوست قرار دارند میشویم و این کار سبب میشود که افتادگی پلک و چین و چروک چشم بیشتر شود. با اینکه امروزه راهکارهای مختلفی مثل بوتاکس و جراحی زیبایی وجود دارد اما پیشگیری از این اتفاق به مراتب راحت تر است.

فراموش کردن عینک آفتابی 

یکی از خطرناک ترین عوامل که موجب آسیب جدی به چشم و پلک می شود اشعه فرابنفش خورشید است. در صورت قرار گیری مستقیم چشم در معرض نور خورشید بطور پیوسته موجب بروز بیماری هایی مثل برفکوری، آب مروارید، سرطان پلک و ناخنک چشم میگردد.

به همین علت برای محافظت از اشعه UV و اشعه HEV لازم است که حتی در روزهای ابری نیز از عینک های آفتابی استناندارد استفاده شود.

سیگار کشیدن

طبق تحقیقات جدید انجام شده سیگار نه تنها برای اعضای بدن مثل ریه ، مغز و قلب خطرناک است بلکه برای چشم نیز اثرات منفی زیادی به دنبال دارد.

کشیدن سیگار خطر ابتلا به بیماری های چشمی مانند آب مروارید، دژنراسیون ماکولا، یووئیت (التهاب قسمتی از چشم که مجرای دستگاه یووه آ نامیده می شود که شامل عنبیه، جسم مژگانی و کروئید (مشیمیه) است)، خشکی چشم و ریتنوپاتی دیابتی را تشدید می کند.

در واقع میتوان گفت افراد سیگاری ۴ برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری در معرض خطر نابینایی قرار دارند. پس بهتره که هر چه سریعتر این عادت ناپسند ترک شود.

رژیم غذایی فقیر 

عدم مصرف منظم و کافی از میوه ها و سبزیجات، ویتامین ها، مواد معدنی و … و مصرف بیش از حد فست فود ها خطر ابتلا به بیماری های چشمی را بیشتر میکند.

سبزی های برگ دار، میوه های رنگارنگ و ماهی باعث جلوگیری یا مدیریت بیماری های چشمی وابسته به سن می شود.

محرومیت از خواب

 ایجاد حلقه های تیره زیر چشم، چروک پوست زیر چشم، خشکی چشم و تاری دید از مواردی هستند که در صورت عدم خواب کافی بروز پیدا میکنند.

ننوشیدن آب کافی

عدم نوشیدن حداقل ۸ لیوان آب در روز و دریافت یک رژیم غذایی با سدیم بالا، می تواند منجر به کاهش تولید اشک و از بین رفتن رطوبت محیط چشم شود و فرد را مستعد ابتلا به بیماری های چشمی کند. خشکی چشم، قرمزی و پف کردگی پلک ها از نشانه های کم آبی بدن است.

عدم مراجعه به چشم پزشک

 معاینات منظم چشم می تواند مشکلات بینایی را قبل از ایجاد تشخیص دهد. چون بیماری های تهدید کننده بینایی مانند گلوکوم اغلب هیچ علائم هشداردهنده ای ندارند تا زمانی که از دست دادن دائمی دید اتفاق بیفتد.

برای دیدن سایر مطالب سایت مرغ حق کلیک کنید.

پاسخ دهید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید