شرط و شروط جالب استخدام در نقاط مختلف دنیا

0
74
شرط و شروط جالب استخدام در نقاط مختلف دنیا

شرط و شروط جالب استخدام در نقاط مختلف دنیا

شرط و شروط جالب استخدام در نقاط مختلف دنیا :
دغدغه استخدام چیزی نیست که شرقی و غربی بشناسد . در سراسر دنیا همیشه جوانان و زنان و مردانی هستند که در جستجوی کار ، صفحه نیازمندی روزنامه‌ها را ورق می‌زنند و در آزمون‌ها و مصاحبه های استخدامی ادارات و شرکت ‌های بزرگ ، شرکت می‌کنند و با بیم و امید ، به شرایط عجیب و گاهی مضحکِ کارفرمایان برای استخدام تن می دهند . با هم برخی از این شرایط را مرور می‌کنیم :

استخدام در گوگل ، چالش هوش و مهارت حلِ مسئله

استخدام در گوگل

چندی پیش تصویر بیلبورد آگهی استخدامی منتسب به گوگل در فضای مجازی منتشر شد که در آن نشانی سایت استخدام به شکل یک معادله نوشته شده بود تا هرکس توانست آن را حل کند ، به وب‌سایت استخدام دسترسی پیدا کند .

البته که این سبک استخدام در گوگل اصلا عجیب نیست . گوگل افراد را بر اساس ضریب هوشی دسته بندی می‌کند و آن‌ها را نسبت به هم‌گروهِ خود مقایسه می‌کند . مصاحبه شونده‌ها باید اول در حوزه تخصصی خود مورد سنجش قرار بگیرند و بعد از آن در مهارت‌های نامربوط . چیزی که در استخدام گوگل مهم است تنها پاسخ درست نیست!

گوگلی‌ها بیش از آن که به جواب نگاه کنند ، به راه حل‌های شما توجه دارند و دوست دارند از روند فکری و ذهنی‌تان سر در بیاورند . از نگاه استخدام کنندگانِ گوگل، چیزی که ارزشمند است تفسیر کلی ا‌ست که از کار در ذهن می‌پرورانید و به روی کاغذ می‌آورید .

ویلیام پاندستون ، منتقد و نویسنده آمریکایی در کتابش « آیا برای کار در گوگل به اندازه کافی باهوش هستید ؟ » ، چند نمونه از سوالات مصاحبه‌های کمپانی گوگل را آورده که جالب است : « شما در یک جزیره فوتبال بازی می کنید ولی برای شیر یا خط سکه ای ندارید . تنها سکه ای که در جزیره پیدا شده کج شده است . چگونه می توان از یک سکه کج شده برای شیر یا خط استفاده کرد ؟ »

یا « شما اگر یک تخم مرغ داشته باشید و بخواهید آن را از هر طبقه یک ساختمان ۱۰۰ طبقه به پایین پرتاب کنید . کدام طبقه را انتخاب می کنید که تخم مرغ نشکند ! »

اپـل ، با سوالاتِ به‌ظاهر ساده ، گیرتان می‌اندازد

اپـل ، با سوالاتِ به‌ظاهر ساده ، گیرتان می‌اندازد

سوالات استخدامی شرکت اپل اما شبیه سوالات استخدامی شرکت‌های دیگر نیست ؛ چون اپل هم شبیه هیچ کدام از این شرکت‌ها نیست . سوالاتی مثل این که به مشتریانی که به شما می‌گویند اپل را دوست ندارند چه پاسخی می‌دهید ؟ شرم‌آورترین آهنگی که روی گوشی تلفن همراه‌تان وجود دارد چیست ؟ الان در مورد گذشته یا آینده خودتان چه می‌گویید ؟ آیا باهوش هستید ؟

و سوالاتی از این دست ، نکاتی است که برای استخدام در اپل از شما پرسیده می شود و اگرچه ظاهرا ساده به نظر می آیند اما جواب دادن به آن ها ، میزان هوش و ابعاد درونی و روان‌شناختی فرد را برملا می‌کند .

 

 خلاقیت ، شرط استخدام در فیس‌بوک

 خلاقیت ، شرط استخدام در فیس‌بوک

در فیس‌بوک ، خلاقیت شرط اصلی استخدام است . به طور مثال از کاندیدای طراح تولید می‌پرسند « اگر بخواهید دستگاه های ATM را دوباره طراحی کنید ، چگونه این کار را انجام می‌دهید ؟ » .

چیزی که در شرایط استخدام شرکت های مطرح دنیا مثل گوگل ، اپل ، فیس بوک یا آمازون مشترک است ، آمادگی به کار در هر ساعت شبانه روز و هر حالتی است .

فرض کنید خواب هستید ، یا زیر دوش حمام ایستادید یا در موقعیت بدتری مثلا در سرویس بهداشتی ؛ تماسی بی‌موقع با شما گرفته می شود و با طرح یک چالش ، در همان لحظه از شما راه حل می‌خواهند .

یا در شیوه‌ای دیگر ، فضای مصاحبه طوری تنظیم می‌شود که یک جای کار بلنگد، مثلا سرمایش متوقف شود یا گرمایش از کار بیفتد تا بررسی کنند واکنش مصاحبه‌شونده چیست ؟ غر می‌زند ؟ به موضوع پیش آمده بی تفاوت است یا برنامه‌ای برای رفع مشکل دارد ؟

این شیوه ها ، نشان می‌دهد فرد چه قدر خلاق است و مدیریت بحران بلد است و می‌تواند از این توانایی استفاده کند . سوالات استخدامی فیس‌بوک تکراری نیست و بنا به موقعیت شغلی فرد تعریف می‌شود .

 

دست‌های دراز ، شرط مهمانداری در قطر ایرلایـن

 شرط مهمانداری در قطر ایرلایـن

مهمانداری هواپیما یکی از شغل‌های شیک و پرطرفدار دنیاست و از آن شیک‌تر ، استخدام شدن در یک شرکت هواپیمایی معتبر!

معمولا هم خطوط هواپیمایی مطرح و شناخته شده ، برای استخدام مهماندار شرایط عجیب و غریبی دارند . مثلا یکی از شرایط استخدام در هواپیمایی قطر ایرلاین ، اندازه دست‌های مهماندار است که باید به اندازه‌ای باشد که به راحتی به قفسه‌های بالایی داخل هواپیما برسد و باز‌ و بسته کند .

دست‌های آن‌ها باید هنگامی که روی نوک پا می‌ایستند تا دو و نیم متر بالابرود . با این حساب می‌توانید بسنجید اگر این شرایط در خطوط هواپیمایی‌های وطنی حاکم بود ، چه قدر شانس استخدام داشتید .

در این شرکت مهمانداران زن تا ۵ سال اول کار نباید ازدواج کنند و باردار شوند . در شرکت هواپیمایی « ویرجین آتلانتیک » هم یکی از شروط استخدام ، این است که مهماندارها قبل از شروع به کار از این لحاظ که از پس آرایش و پیرایش ظاهری خود برمی آیند یا نه ، سنجیده می شوند !

 

گربه‌ناز کنی که باید انواع « میـو » را تشخیص بدهد !

 استخدام گربه ناز کردن

چند وقت پیش یک دام پزشکی اختصاصی گربه‌ها در شهر دوبلین ، پایتخت ایرلند ، یک آگهی عجیب برای استخدام نیرو منتشر کرد .

این دام پزشکی که در نظر داشت افرادی را به صورت تمام وقت برای نوازش کردن و در آغوش کشیدن گربه‌ها استخدام کند ، برای این استخدام شرایط جالبی در نظر گرفته بود :

باید حتما عاشق گربه باشید ، با نهایت مهربانی و گرما دست نوازش بر سر گربه‌ها بکشید ، باید توانایی آرام کردن عصبانیت و خشم و کلافگی گربه‌ها را داشته باشید و از همه مهم‌تر باید بتوانید انواع « میو » های یک گربه را تشخیص دهید و بدانید این میو به معنیِ گرسنگی است یا تشنگی یا نیاز به خواب یا برای تشکر و قدردانی و البته نیازش را برطرف کنید .

بعد از همه این مراحل ، متقاضی باید گواهی صلاحیت هم از سازمان دام پزشکی ایرلند بگیرد تا بالاخره بتواند به عنوانِ گربه‌ناز کن استخدام شود .

پاسخ دهید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید