فیلم دانکرک تازه ترین اثر نولان

0
185
تازه ترین اثر نولان فیلم دانکرک

فیلم دانکرک تازه ترین اثر نولان

فیلم دانکرک تازه ترین اثر نولان

وقتی از نولان . آثارش حرف میزنیم ، درباره ی یکی از مهمترین کارگردان های قرن ۲۱ حرف می زنیم و از سینمایی که با هر آن چه تا به حال دیده اید فرسنگ ها فاصله دارد . سینمایی که آن قدر در به هم ریختن مرزهای علم و تخیل پیش می رود  که نمی توان تشخیص داد چیزی که می بینیم حیال است یا علم ؟

نولان سطح مخاطبش را بالا می برد و از او انسانی می سازد که فقط دنبال قصه نیست بلکه می خواهد درگیر داستانی فراتر از تجربه های روزمره شود . نولان در فیلم هایش با ذهنت بازی می کند . چنان کنجکاو نگهت می داردکه همچنان تشنه واقعیت بمانی ، با پایان بندی هایش جوری آزادت می گذارد که فکر کنی و به بهترین نتیجه برسی . فیلم های نولان سرشار از ایده های فلسفی و اجتماعی ، روان شناختی با روایتی نامتعارف است . او با نبوغ و مهارتش موفق شده آثاری برای سینما دوستان بسازد که پر از رازهای سر به مهر است و بر خلاف  بیشتر فیلم های این روز ها می توان برای کشف شان به تماشای چند باره فیلم نشست .

در ادامه نگاهی داریم به اثر جدید نولان به نام دانکرک !

دانکرک چه می گوید ؟ 

داستان این فیلم در جنگ جهانی دوم و زمان تخلیه نیروهای انگلستان ، فرانسه  و بلژیک از شهر دانکرک فرانسه می گذرد . کوچ نولان از دنیای علمی فلسفی اش به دنیای دانکرک که رویدادی  حقیقی و خالی از رویاست ،  حرکتی جدید محسوب می شود ولی او تلاش کرده ، با دوسال تحقیق و بررسی ، آنچه را که در دانکرک روی داده ، به شکل واقع بینانه ارائه دهد . مثلا این که در فرانسه ی درگیر جنگ جهانی دوم چه اتفاقی روی داد و. فرانسوی ها که از هسته های اصلی مقاومت در برابر نازی ها بودند ، برای بیرون راندن آن ها از خاک کشورشان چه کردند . ندیده می توان گفت ، همانطور که ” بین ستاره ای ” فیلمی خسته کننده و تکراری در گونه علمی تخیلی نبود ، الان هم با فیلمی صرفا  جنگی طرف نیستیم .

باز هم بازی با زمان 

در تریلر های منتشر شده از فیلم ” دانکرک ” بارها به زمان و بازی با آن اشاره شده ، اینکه زمان  با سرعت پیش می رود  ولی سربازان انگلیسی همچنان در سرگردانی و ترس از مرگ احتمالی ، به خود می لرزند . با توجه به پرونده فیلم نامه نویسی نولان ، بازی با زمان امری جدید و قوی در ” دانکرک ” است .

بازسازی واقعیت 

نولان همیشه می خواهد فیلم هایش لوکیشن های طبیعی داشته باشند و این بار هم با وجود پر هزینه بودن ، خبر فیلمبرداری این فیلم در انگلستان تایید شده است . در دانکرک ، جلوه های بصری تا حد امکان طبیعی است و انفجارها در استودیو کنترل شده و واقعی ، برداشت شده است .

هانس زیمر ، آهنگساز فیلم های نولان 

 

شاخصه فیلم های نولان ، موسیقی های متن منحصر به فردی است که توسط  ” هانس زیمر ” آهنگساز بی همتای آلمانی نوشتخه و ساخته می شود . ساخت موسیقی متن دانکرک به دست زیمر با بیان حس راز آلودگی ، بار دیگر بر فیلم نامه زمان محور نولان تأکید دارد و بر جذابیت های فیلم می افزاید .

   تریلر فیلم دانکرک


 • نام فارسی فیلم : دانکرک
 • تاریخ اکران : ۲۱ جولای  ۲۰۱۶
 • ژانر : اکشن ،درام ، تاریخی
 • مدت زمان : ۱۰۶ دقیقه
 • محصول کشور : آمریکا
 • زبان : انگلیسی , فارسی
 • رده سنی : PG 13
 • لینک metacritic
 • امتیاز : ۹٫۴/۱۰
 • کارگردان : کریستوفر نولان
 • استودیوی سازنده : Warner Bros
 • بازیگران :  تام هاردی ، مارک رایلنس ، کنت برانا ، سیلین مرفی ، فیون وایتهد ، آنورین برنارد ، هری استایلز ، جیمز دارسی ، جک لاودن ، بری کیوهان و تام گلین کارنی

پاسخ دهید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید