مشاوره | هر روز به یک نفر علاقه مند می شوم

دختری 22 ساله ام. مشکلم این است که هر روز به یک نفر علاقه مند می شوم. دست خودم هم نیست. لطفا مرا راهنمایی کنید.

0
59
مشاوره | هر روز به یک نفر علاقه مند می شوم

مشاوره | هر روز به یک نفر علاقه مند می شوم

مرغ حق- مشاوره | هر روز به یک نفر علاقه مند می شوم : دختری ۲۲ ساله ام. مشکلم این است که هر روز به یک نفر علاقه مند     می شوم. دست خودم هم نیست. لطفا مرا راهنمایی کنید.

پاسخ : این سوال، بسیار کلی و مبهم مطرح شده است که امکان پاسخگویی و راهنمایی را بسیار سخت می کند. با این حال سعی می کنم با توجه به احتمالات مختلف و بر مبنای دانش روان شناسی، نکاتی را به عرض شما مخاطب گرامی برسانم.

خودتان را سرزنش نکنید

اولا دختر بودن و علاقه مند شدن به جنس مخالف به خصوص در سنین جوانی طبیعی است. بنابراین در حالت کلی به دلیل علاقه مند شدن نباید ناراحت بود و خود را سرزنش کرد.

ثانیا، شاید بهتر باشد مشکل را هر روز علاقه مند شدن به افراد مختلف دانست تا با وضعیتی مواجه شویم که در آن، یک ویژگی و میل طبیعی یعنی علاقه مند شدن، ثبات نداشته باشد و قابل کنترل نباشد.

شاید دنبال جلب توجه هستید

یکی از علل این گونه علاقه مند شدن را می توان در ویژگی های شخصیتی افراد جست و جو کرد. گاهی اوقات افراد نیاز شدید به مورد توجه بودن دارند بنابراین هر کسی کوچک ترین توجهی به آن ها نشان دهد، علاقه مندشان می کند و در واقع به این نیازشان پاسخ می دهد.

گاهی اوقات نیز مشکل مربوط به ناامنی های عمیق فرد است که باعث می شود شخص در جست و جوی آرامش و امنیت پایدار، به افراد مختلف پناه ببرد ولی هیچ کدام او را راضی و آرام نمی کنند پس به نفر بعدی متمایل می شود و این سیکل ادامه می یابد بدون آن که امنیتی برای شخص به همراه داشته باشد.

توصیه هایی برای کنترل خود

همچنین می توان ریشه این مشکل را در لذت جویی دانست که شخص را وامی دارد بر اساس تجربه های لذت بخش گذشته، مرتبا به دنبال تنوعی جدید برای تکرار لذت های گذشته برود ولی چون هر بار لذت کمتری را حس می کند، ولع او برای تکرار آن لذت اولیه همچون یک معتاد بیشتر و بیشتر می شود که البته سرانجامی نخواهد داشت.

با توجه به این که در چنین مواقعی، کنترل خود ضعیف است و شما توانایی کنترل تمایلات خود را ندارید، لازم است این توان را با استفاده از راه های پیشنهادی که در ادامه مطرح می شود، در خودتان تقویت کنید.

خودآگاهی تان را بالا ببرید

از یک فرد مورد اعتماد کمک بگیرید تا در این مسیر شما را راهنمایی کند. به پیامدهای ارتباطات مکرر فکر کنید و به خودتان هشدارهای لازم را در این باره بدهید. با تقویت کنترل شخصی از راه افزایش خود آگاهی، با پیش بینی پیامدها و آسیب های روابط مکرر در زمان هایی که متمایل به یک فرد جدید می شوید، از این اتفاق جلوگیری کنید.

به علاوه راهکارهای دیگری نیز می توان پیشنهاد داد از جمله خودداری از حضور در فضاها و مکان هایی که امکان برقراری ارتباط در آن زیاد است، قطع یا کم کردن رابطه با دوستانی که احتمالا آنان نیز درگیر چنین روابطی هستند و ممکن است برای شما دردسرساز شوند و….

نویسنده : منیژه مسگری کارشناس ارشد مشاوره خانواده

برای دیدن سایر مطالب سایت مرغ حق کلیک کنید.

پاسخ دهید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید