برج میل رادکان چناران مشهد

0
135

برج میل رادکان چناران مشهد

برج میل رادکان چناران مشهد :

میل رادکان در فاصله ۷۴ کیلومتری شمال مشهد و ۲۶ کیلومتری شمال غربی چناران واقع شده است . برج رادکان به ارتفاع ۲۵ متر ، با بدنه استوانه‌ای و گنبد مخروطی شکل ، اثری تاریخی مربوط به قرن هفتم هجری است .

میل رادکان چناران بر دشت میان توس و رادکان سایه افکنده و همتای دیگر آن نیز در کردکوی وجود دارد که به رادکان غربی مشهور است .  همین موضوع باعث شده برخی نام رادکان را با راه و مسیر هم پیوند بدانند چنان‌که « راد » و « رد » در زبان پهلوی به معنای نظم و ترتیب و « رده » آمده و برج رادکان در مسیر راه و جاده درست همین کار را می‌کند که از نامش پیداست .

معماری برج میل رادکان : 

ارتفاع این برج ۳۵ متر ، قطر داخلی‌اش ۱۴ متر و قطر خارجی آن ۲۰ متر می‌باشد . منظر بیرونی بنا تا ارتفاع ۵/۲ متری به شکل ۱۲ ضلعی و از آن جا تا زیر گنبد به صورت ۳۶ ترک نیم ستونی ساخته شده‌است . برج رادکان دارای گنبد مخروطی شکل است که ساختمان آن احتمالاً در سال ۶۰۷ قمری به پایان رسیده‌است .

تاریخ احداث برج رادکان را ماکس افن برشم آلمانی سال ۶۰۰ و اندی و هرتسفلد سال ۶۸۰ ذکر کرده‌اند .

هرتسفلد برج را مقبره یکی از حکام مغول می‌داند که برخی وی را امیر ارغون مغول می‌دانند .

گدار مستشرق فرانسوی آن را آرامگاه یک زن و مطلع الشمس آن را از آثار دیلمی‌ها می‌داند . علاوه بر راهنمایی مسافران و مقبره به دلیل وجود منفذهایی به تعداد بروج دوازده‌گانه برخی برای این برج کارکرد تقویم و ستاره‌شناسی نیز قایلند . برج رادکان ، در روزگار اوج خود ، تنها تعیین کننده فصل ، سال و نوروز در جهان بوده‌است .

ویژگی بارز برج میل رادکان

برج رادکان ، که تصور می‌شد آرامگاه یکی از ایلخانیان است تنها برجی است که توانایی تعیین چهار فصل ، سال کبیسه و آغاز نوروز را دارد ! این برج اثر ریاضی‌دان ، ستاره‌شناس و دانشمند بزرگ ایرانی ، خواجه نصیرالدین توسی است .

پاسخ دهید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید