نام مریم میرزاخانی مایه شرمساری فرمان ترامپ است

0
161
مریم میرزا خانی

 نام مریم میرزاخانی مایه شرمساری فرمان ترامپ است

نام مریم میرزاخانی مایه شرمساری فرمان ترامپ است

سی . بی . اس . نیوز آمریکا روز شنبه با پخش گزارشی درباره درگذشت مریم میرزاخانی ، گفت که ‏نام این نابغه ریاضی ایرانی مایه شرمساری فرمان منع سفر ترامپ علیه شهروندان ایرانی و پنج کشور دیگر است .‏

این شبکه تلویزیون آمریکایی با اشاره به دستاوردهای علمی مریم میرزاخانی اعلام کرد : میرزاخانی پس از مهاجرت ‏به آمریکا در سال ۱۹۹۹ ، دکترای خود را در هاروارد به اتمام رساند . بعدا وی در پرینستون و استنفورد به تدریس مشغول ‏شد . وی نخستین زنی بود که جایزه مدال فیلدز در ریاضیات را برنده شده بود .

سی . بی . اس . نیوز تصریح کرد : نام وی همیشه مثالی از شرمساری فرمان منع سفر رئیس جمهور ترامپ بوده است .‏
اشاره این شبکه تلویزیونی آمریکا به فرمان تبعیض آمیز ترامپ برای اعمال محدودیت در صدور روادید برای اتباع شش کشور عمدتا مسلمان است .‏

این فرمان به مدت ۹۰ روز مانع صدور روادید برای اتباع کشورهای ایران ، لیبی ، سومالی ، سودان ، سوریه و یمن و به مدت ۱۲۰ ‏روز مانع پذیرش هرگونه پناهجو خواهد شد .‏
مریم میرزاخانی ریاضیدان نابغه ایرانی و استاد دانشگاه استانفورد ، متولد ۱۳ اردیبهشت ۱۳۵۶در شهر تهران بود .

افتخارات مریم میرزا خانی

وی در سال‌های ۱۳۷۳ و ۱۳۷۴ در زمان تحصیل در دبیرستان با کسب مدال طلای المپیاد ریاضی کشوری به المپیاد جهانی ‏ریاضیات در هنگ کنگ و کانادا اعزام شد که در المپیاد ۱۹۹۵ کانادا علاوه بر کسب مدال طلا ، حائز بالاترین امتیاز در بین دانش ‏آموزان جهان شد . وی پس از اتمام تحصیلات متوسطه در دبیرستان فرزانگان تهران ، تحصیلات کارشناسی خود را در رشته ‏ریاضی در دانشگاه صنعتی شریف به پایان برد ‎.

میرزاخانی پس از پایان دوره کارشناسی برای ادامه تحصیل به دانشگاه هاروارد آمریکا رفت . وی در سال ۱۹۹۹میلادی زمانی که ‏در دانشگاه ‘ پرینستون ‘ به تحقیق و تدریس اشتغال داشت ، موفق شد راه‌حلی برای یک مشکل ریاضی پیدا کند ‎.

ریاضی دانان مدت‌های طولانی بود که به دنبال یافتن راه عملی برای محاسبه حجم رمزهای جایگزین فرم‌های هندسی هذلولی بودند ‏و در این میان مریم میرزاخانی جوان در دانشگاه ‘پرینستون’ نشان داد که با استفاده از ریاضیات شاید بتوان بهترین راه را به سوی ‏دست یافتن به راه‌حلی روشن در اختیار داشت ‎.

وی در سال ۲۰۱۴ به خاطر کار بر « دینامیک و هندسه سطوح ریمانی و فضاهای پیمانه‌ ای آنها » برنده مدال فیلدز شد که ‏بالاترین جایزه در ریاضیات است . وی نخستین زن و نخستین ایرانی برنده مدال فیلدز است ‎.

میرزا خانی به دلیل بیماری سرطان سینه در یکی از بیمارستان های آمریکا بستری بود‎ ( منبع ایرنا )

پاسخ دهید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید