پاک کردن لکه روغن از روی فرش

 لکه‌های چربی بسیار سرسخت است . لکه چربی حالت چسبی دارد، به همین دلیل شست‎وشوی فرشی که روغن یا چربی روی آن ریخته است، نیاز به روش‌های خاصی دارد.

0
91
پاک کردن لکه روغن از روی فرش

پاک کردن لکه روغن از روی فرش

پاک کردن لکه روغن از روی فرش : لکه‌های چربی بسیار سرسخت است . لکه چربی حالت چسبی دارد، به همین دلیل شست‎وشوی فرشی که روغن یا چربی روی آن ریخته است، نیاز به روش‌های خاصی دارد.

همان طور که می‌دانید هرچه زمان کمتری از ایجاد لکه گذشته باشد، پاک کردن لکه روغن راحت‌تر است پس هر وقت لکه‌ای روی قالی به وجود آمد هرچه زودتر آن را پاک کنید. به ویژه لکه‌های چربی به علت چسبندگی بالایی که دارد راحت‌تر به فرش می‌چسبد و ممکن است به جاهای دیگر فرش هم سرایت کند.

قبل از هر اقدامی فراموش نکنید که باید برای پاک کردن هر نوع لکه‌ای سرعت عمل داشته باشید و به‌طور کلی، از قسمت پشت لکه باید شروع کنید. به این ترتیب از پخش شدن لکه جلوگیری می شود .

روش عملی پاک کردن لکه روغن

قبل از شروع یک پارچه یا حوله کاغذی را ، به آرامی روی لکه روغن بگذارید و فشار دهید. مراقب باشید که لکه را با حوله کاغذی به صورت افقی، نمالید تا روغن به الیاف عمیق‌تر فرش نفوذ نکند.

برای تکمیل این مرحله از پاک کردن لکه روغن، با یک چاقو یا کاردک چربی باقی مانده را هم بردارید. بعد از این مرحله باید از حلال‌هایی که در بازار موجود است استفاده کنید. بعد از پاک کردن لکه با حلال، با آب گرم آن محل را آب بکشید. هنگامی‌که از مواد شیمیایی سمی مثل حلال‌ها استفاده می‌کنید، حتماً از دستکش استفاده کنید.

جوش شیرین ونشاسته ذرت جاذب چربی

سپس مقداری جوش شیرین یا نشاسته ذرت ( با توجه به میزان لک ) روی قسمت‌های روغنی بریزید. دو ماده مذکور جاذب رطوبت و چربی است؛ به ویژه جاذب روغن، و به بافت فرش هم، آسیب نمی‎زند.

یکی از مزایای استفاده از جوش شیرین یا نشاسته ذرت، ارزان بودن و در دسترس بودن نسبت به دیگر پودرهای جاذب روغنی صنعتی است، مزیت دیگر آن ها آلی بودن ساختار شیمیایی آن هاست، جوش شیرین و نشاسته ذرت اثر منفی بر محیط زیست یا روی بدن انسان ندارد.
سپس با یک جاروبرقی قوی قسمت‌هایی را که جوش شیرین زدید جارو بکشید؛ دقت کنید که همه جوش شیرین یا پودر ذرت را خوب از تارو پود فرش خارج کنید.

منبع : زندگی سلام

برای دیدن سایر مطالب سایت مرغ کلیک کنید.

پاسخ دهید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید