پرسش و پاسخ | بیکارم حتی هزارتومان پس انداز ندارم

0
77
پرسش و پاسخ | بیکارم حتی هزارتومان پس انداز ندارم

پرسش و پاسخ | بیکارم حتی هزارتومان پس انداز ندارم

پرسش و پاسخ | بیکارم حتی هزارتومان پس انداز ندارم : نمی دانم از کجا شروع کنم! پسری ۲۳ ساله هستم، مشکل من بیکاری است و مطمئنم مشکل خیلی از جوان هاست.

مدرک من دیپلم است. سه سال است از خدمت سربازی آمده ام و تاکنون یک هزار تومانی هم پس انداز نکرده ام. شهرمان اقتصاد جالبی ندارد و دوست دارم به تهران بروم برای کار ولی از غربت و تنهایی می ترسم و به همین علت در شهر غریب تن به کار نداده ام.

می خواستم از کارگری شروع کنم اما مدام از کار در می رفتم، گفتم من مال این کار نیستم. خدا می داند چه فشاری را دارم تحمل می کنم، از طرفی دختری را دوست دارم که مدام برایش خواستگار می آید.

پاسخ : اجازه بدهید از ویژگی های مثبت شما شروع کنیم. اول اتمام خدمت سربازی، دوم علاقه به تشکیل زندگی مشترک، سوم علاقه فراوان به پیشرفت کردن!

 

بحث کمبود انرژی است !

انرژی، غذای حرکت است. این که شما خانمی را دوست دارید اما باز هم نمی توانید کاری که شروع کرده اید را ادامه دهید، یعنی انرژی کافی برای تحمل شرایط سخت کاری ندارید.
احساس می کنید نباید آن را ادامه بدهید و  وقت تلف کنید و باید راه های بهتری برای کسب درآمد پیدا کنید. این ها افکاری است که به احتمال بسیار در ذهن شما مدام تکرار و مانع از پایداری شما در کار می شود.
قطعا همان طور که شما نیاز مند احساس توانمند بودن و پیشرفت کردن هستید، دیگر انسان ها هم همین خواسته را دارند. برخی به این خواسته دست پیدا می کنند و برخی دیگر شیوه مناسب رسیدن به آن را پیدا نمی کنند.

اولین قدم، ورود به بازار کار است

اولین قدم برای رسیدن به موفقیت، ورود به بازار کار است. اگر وارد بازار کار نشوید چطور ممکن است بتوانید راه مناسب خود را برای کسب درآمد پیدا کنید؟
هر کار درستی که اکنون می توانید به سراغ آن بروید، ناجی خواهد بود. اگر آن را دوست ندارید، سعی کنید از آن پلی بسازید برای رسیدن به شرایط و شغلی بهتر نه این که آن را رها کنید و از بیکار ماندن کلافه شوید.
به شکل موقت به آن نگاه کنید. یعنی تصور نکنید تا پایان عمر در این وضعیت خواهید ماند، اگر بدانید هر کاری که انجام می دهید، تجربه ای ارزشمند برای آینده شماست، سختی و ناخوشایندی آن تعدیل خواهد شد. کار را یاد بگیرید و مطمئن باشید روزی در شغلی بسیار بهتر، به کارتان خواهد آمد و البته لذت یادگرفتن باعث می شود راحت تر با آن کنار بیایید.
به نحوه رفتار و کار کردن افراد موفق دقت کنید نه داشته هایشان !

چرا برنامه ریزی نکنید؟ !

آن چه شما از انجامش طفره می روید، اگرچه سخت است؛ اما چنان چه با برنامه ریزی به سراغش بروید برای شما مسیر رسیدن به سکوی موفقیت را هموار می کند. برنامه ریزی کنید و با صرفه جویی، سرمایه ای اندک برای کاری دیگر فراهم کنید.
برای مثال سعی کنید در یک ماه هر آن چه هزینه می کنید، یادداشت کنید؛ ثبت هزینه ها روی کاغذ، حقایق بسیاری را درباره نحوه پس انداز درآمدتان به شما نشان خواهد داد.
این توصیه ها را جدی بگیرید ! 
حتما پیش از رفتن به سراغ شغل جدید، تمام جوانب آن را بسنجید و با خِرد خودتان از دارایی به دست آورده تان حفاظت کنید. به راحتی به دیگران اعتماد نکنید. با دوستان و خویشاوندان رو در بایستی نداشته  نباشید.
در یک کلام، خودتان را به دیگران نسپارید. اگر تصمیم به مهاجرت به شهری بزرگ تر دارید، کسب تجربه در بازار کار شهر خودتان، می تواند کمک بزرگی به شما باشد. هم با محیط کار آشنا خواهید شد و هم حفاظت از خود را تا حدودی می آموزید؛ اما در کنار تمام این نکات، باید به خودتان کمک کنید تا روحیه ای شاداب به دست بیاورید.
بدون داشتن انرژی، سختی این راه را نمی توان تحمل کرد، ورزش کردن حتی یک پیاده روی ساده، تماشای فیلم های کمدی، مطالعه، انجام کار های فنی و هنری مانند تعمیر یک میز یا رنگ زدن یک دیوار یا هر فعالیت دیگری که به شما احساس مفید بودن بدهد، انرژی شما را اندک اندک بیشتر می کند.  صبر کنید و در کنار این صبر، افکار «نمی توانم» و «نمی شود» را دور نگه دارید.

آخرین نکته

آخرین نکته این که شما می توانید به طریقی موجه از نظر دخترخانمی که فرمودید درباره خودتان مطلع شوید و سپس برنامه ریزی کنید؛ اما در نهایت همسر، شریک همه روز های زندگی شماست. چه روز های شیرین و چه روز های تلخ و سخت.

نویسنده : زهرا  بهرامی روان شناس بالینی از دانشگاه علامه طباطبایی

پاسخ دهید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید