پرسش و پاسخ | تفاوت بيماری نرمی مفصلی با نرمی استخوان

0
86

پرسش و پاسخ | تفاوت بيماری نرمی مفصلی با نرمی استخوان

پرسش و پاسخ | تفاوت بيماری نرمی مفصلی با نرمی استخوان : واژه نرمی مفصل که عبارت پزشکی آن « هایپر موبیلیتی مفصل » است ، به خودی خود بیماری تلقی نمی‌شود و به دلیل انعطاف پذیری بیش از حد مفصل به این نام خوانده می شود و می‌توان به جای استفاده از آن، عبارت « شلی لیگامانی » یا « هایپرلاکسیته » را که دلیل به وجود آمدن شلی مفاصل است ،  به کار برد .

کلاژن سازنده لیگامان به شکل طبیعی ( از کلاژن تیپ یک ۷۰ تا ۸۰ درصد و تیپ سه ۱۰ درصد ساخته شده است ) در افرادی که به این بیماری مبتلا هستند این‌گونه نیست و تا آخر عمر درجاتی از شلی لیگامانی باقی می‌ماند .

بیماری شلی مفاصل یک بیماری ژنتیکی به شمار می رود . در بروز این بیماری نقص در یک ژن خاص که توسط پدر و مادر به فرزندان منتقل می شود ، نقش اساسی دارد . این ژن‌ها کلاژن‌هایی تولید می‌کنند که باعث قوام و استحکام و چسبندگی بافت‌های همبند می‌شوند .

 نرمی استخوان یا « استئومالاسی » معمولا به دلیل نقص جذب یا تغذیه ویتامین « D » بروز می‌کند و با مصرف کلسیم و ویتامین « D » به مرور زمان برطرف خواهد شد . اما باید توجه کرد که این بیماری بر خلاف نرمی استخوان نیاز به درمان ندارد .

سوال : برای تشخیص این بیماری باید چه آزمایش‌هایی انجام داد و به کدام پزشک برای درمان مراجعه کرد ؟

آزمایش خاصی نشان دهنده نرمی مفصل نیست و تنها از طریق معاینه پزشکی که در آن دامنه حرکات برخی مفاصل بررسی می شود ، قابل تشخیص است

یعنی پزشک ارتوپد ، مفاصلی مانند انگشتان دست و آرنج و… را معاینه می کند و از آن جا که دامنه حرکت مفاصل به صورت طبیعی در محدوده مشخص و معینی است ، افزایش در دامنه حرکت طبیعی مفصل ، نشان دهنده شلی لیگامانی و شلی مفصل است که در حیطه کار متخصص ارتوپدی قرار دارد .

سوال : آیا کودک دارای نرمی مفصل در انجام ورزش محدودیت دارد ؟ چه ورزش هایی را نباید انجام دهد و چه ورزش هایی کمک کننده است ؟ آیا کفش نامناسب در بروز این بیماری تاثیر دارد ؟ 

در ورزش‌هایی که نیاز است در آن دامنه حرکات طبیعی مفاصل افزایش یابد ، ممکن است به مفاصل فرد آسیب جدی وارد شود برای مثال این افراد در ورزش‌هایی مانند ژیمناستیک شاید بتوانند نسبت به افراد طبیعی از دامنه زیاد حرکتی مفاصل برای انجام بهتر حرکات استفاده کنند ولی این کار آسیب‌زاست و توصیه می شود از انجام آن خودداری شود .

باید توجه کرد ورزش‌هایی که باعث استحکام و تقویت توده عضلانی بدون دامنه حرکتی زیاد است مثل شنا و آب درمانی می‌تواند کمک کننده باشد .

در این بیماران ممکن است به دلیل شلی لیگامان‌های متصل کننده استخوان‌های کف پا ، صافی در قوس طبیعی کف پا دیده شود ؛ یعنی وقتی فرد روی هر دو پا می‌ایستد ممکن است قوس طبیعی کف پا تشکیل نشود و به اصطلاح کف پا صاف به نظر برسد، ولی وقتی روی هر دو پنجه پا می‌ایستد قوس طبیعی کف پا تشکیل می‌شود که اگر تشکیل نشد به عنوان « ریجید پس پلانوس » شناخته می شود و نیاز به درمان با « بریس » و حتی گاهی جراحی دارد .

 

 

پاسخ دهید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید