کدام پیاز مفیدتر است؟

0
104
کدام پیاز مفیدتر است؟

کدام پیاز مفیدتر است؟

کدام پیاز مفیدتر است؟ معمولا همه ما هنگام درست کردن غذا اصلا به پیازی که استفاده میکنیم دقت نداریم خیلی اهمیتی نداره که این پیاز قرمز باشه یا زرد و سفید.

اما واقعا کدوم پیاز از نظر سلامتی و خاصیت به بقیه پیاز ها برتری داره؟

تو تحقیقات اخیری که محققان انجام دادن به این نتیجه رسیدند که پیاز قرمز با داشتن سطح بالایی از آنتی اکسیدان های نظیر  کوئرستین و آنتوسیانین بیشترین تاثیر را در از بین بردن سلول‌های سرطانی دارند.

اکسیدان آنتوسیانین عامل رنگ در میوه ها و سبزیجات است و در بین پیازها، پیاز قرمز پرنگ ترین رنگ را دارد که باعث میشود قدرت بیشتری در برابر سلول های سرطانی داشته باشد.

البته نباید منکر شد که سایر پیاز ها هم خاصیت ضدسرطانی ندارند اما  نکته‌ای که در مورد پیاز قرمز وجود دارد این است که مقادیر بالای آنتوسیانین تاثیر کوئرستین را نیز افزایش می‌دهد و رادیکال‌های آزاد ایجاد می‌کند.

خواص پیاز قرمز

یکی از مهمترین خاصیت پیاز قرمز این است که کلسترول خون را در یک وضعیت خوب نگه می دارد که در نتیجه آن باعث میشود تا قلب و بدن سالم باشند.

طی آخرین تحقیقات انجام شده در صورت مصرف پیاز قرمز در ۸ هفته میزان کلسترول بد تا ۲۰ درصد کاهش پیدا میکند. این در حالی است که در طول همین بازه زمانی کلسترول خوب خون تغییری نداشته است.

در ادامه  مصرف موسیر و پیاز های سفید و زرد نیز به دلیل خاصیت آنتی اکسدانی موجب میشوند که تاثیر زیادی بر کاهش پیشرفت سلول های سرطانی داشته باشند.

نتیجه به دست آمده از تحقیقات انجام شده نشان داده است که مصرف حد اقل دو پیاز در هفته میتواند خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را بطور موثر کم کند.

 

اسیدفولیک یا ویتامین B9 یکی از ترکیب‌های مورد نیاز مغز و تضمین‌کننده سلامت روان و احساس در افراد است. تقریبا نصف پیمانه آب پیاز می‌تواند ۹ درصد از نیاز روزانه بدن به اسیدفولیک را برطرف کند بنابراین عادت به خوردن پیاز به تامین نیاز بدن به اسیدفولیک کمک می‌کند. کمبود اسید فولیک موجب کم خونی می‌شود.

خوشبختانه پیاز قرمز را می‌شود به راحتی در سبد خرید با پیاز سفید یا زرد جایگزین کرد و با آنتی‌اکسیدان ها خوشحال بود!

برای دیدن سایر مطالب سلامت و خانواده سایت مرغ حق کلیک کنید

پاسخ دهید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید