کریسمس از کجا شروع شد؟

0
162
کریسمس از کجا شروع شد؟

کریسمس از کجا شروع شد؟

کریسمس از کجا شروع شد؟  با یه پست دیگه از سایت مرغ حق در خدمت شما هستیم و تصمیم گرفتیم با توجه به اینکه نزدیک روز کریسمس هستیم یک تاریخچه کوتاه در مورد این روز و جشن و سنتاش و آیین هاش برای شما صحبت کنیم. پس خوشحال میشیم مارو همراهی کنید.

کریسمس یکی از جشن های هیجان انگیز و مرسوم در سراسر دنیا است که سالانه برگزار می گردد. تمام افراد مسیحی و حتی دیگر ادیان، اعم از کودکان، جوانان و سالمندان در این بازه زمانی به شادمانی پرداخته و در کنار خانواده خود این رویداد را جشن می گیرند.

 

جشن کریسمس

تاریخچه کریسمس

کریسمس یکی از روزهای مقدس سال به شمار میاد که به سالروز تولد حضرت عیسی پسر حضرت مریم (ع) اشاره میکنه. البته تو روز دقیق این جشن یک اختلاف نظراتی وجود داره که ۳ تا تاریخ رو تو کشورهای مختلف در نظر میگیرن و جشن رو تو همون روز برگزار میکنن.

بعضیا میگن روز  جشن کریسمس مصادف با ۲۰ می ،  عده  دیگه هم میگن ۲۰ و ۲۱ آوریل و عده ای هم ۲۵ دسامبر رو روز جشن عید کریسمس میدونن

اما در اکثر کشورها روز کریسمس رو ۲۵ دسامبر میگیرند و این کار بستگی به پراکنده بودن مسیحیان و فرهنگ غربی و ترکیب اون با بقیه جشن های زمستانیشون ارتباط داره.

 

تاریخچه بابانوئل 

بابانوئل

تو قرن چهارم میلادی یکی از اسقف های آسیای صغیر ( ترکیه امروزی) رفتار خیلی مهربانانه ای با بچه ها داشت این فرد که بعد ها به اسم سنت نیکولاس    ( نیکولاس قدیس) مشهور شد در هنگام جشن کریسمس از بام خانه ای به بام خانه ای دیگر می رفت و از راه لوله بخاری وارد خانه ها می شد و جوراب های کودکان که بر لبه شومینه دیواری آویزان بودند را پر از هدایا و شیرینی جات می کرد.

جوراب کریمس

تا قرن نوزدهم مقدار و تنوع هدایا به مراتب کمتر از امروز بود و بیشتر  شامل طبل ، فلوت ، اسباب بازی های چوبی و عروسک می شد. یا گاهی یک دست لباس یا حتی یک روبان سر هدیه داده می شد. درهرحال هر وسیله تازه ای نشانه آغاز سال نو بود.

سنت درخت نوئل ( درخت کاج)

سنت درخت نوئل یک سنت به جا مانده از اقوام سلت است ( سلت قومیت در قرون وسطی) که یک درخت کاچ رو با سیب های طلایی و شمع روشن تزئین میکردن .  در قرون وسطی درخت کاج به خاطر سرسبزی لقب درخت زندگی نام گرفت که نماد زندگی و روشنایی بود.

درخت کریسمس

۱۰ حقیقت جالب در مورد کریسمس

10 حقیقت در مورد کریسمس

۱- آلمانی ها اولین درخت مصنوعی کریسمس رو با پرهای رنگ شده غاز ساختند.

۲-  طبق رکورد های جهانی گینس، بلندترین درخت کریسمس که تا کنون بریده شده، ۶۷٫۳۶ متر ارتفاع داشته که در سال ۱۹۵۰ در مرکز خرید نورتگیت در سیاتل واشنگتن به نمایش گذاشته شد.

۳- هر سال بیش از ۳ بیلیون کارت کریسمس در آمریکا فرستاده می شود.

۴- سه رنگ سنتی کریسمس سبز، قرمز و طلایی بوده که سبز از دیر ایام سمبل زندگی و تولد دوباره است، قرمز نماد خون مسیح و طلایی نشان دهنده ی نور و همچنین ثروت و سلطنت است.

۵- اولین شهری که کریسمس رو به رسمیت شناخت آلاباما ایالت آمریکا در سال ۱۸۳۶ بود

۶-  از سال ۱۸۵۰ بود که درخت های کریسمس در آمریکا فروخته شد.

۷- اولین تزیینات شناخته شده ی درخت کریسمس، سیب ها بودند. در ایام کریسمس، بازیگران قرون وسطی در «بازی های بهشت»، از سیب ها برای تزیین درخت بهشت(معمولا درخت های صنوبر) استفاده می کردند، که این بازی ها آفرینش و سقوط آدم و حوا را به تصویر می کشید.

۸-  تقریبا ۲۱۰۰۰ مزرعه درخت کریسمس در ایالات متحده وجود دارد. در سال ۲۰۰۸، نزدیک به ۴۵ میلیون درخت کریسمس علاوه بر ۴۰۰ میلیون درخت موجود، کاشته شد.

۹-تقریبا ۳۰-۳۵ میلیون درخت واقعی(زنده) کریسمس، سالانه در ایالات متحده به فروش می رسد.

۱۰- اولین نسخه ی مکتوب مربوط به درخت کریسمس در سال ۱۵۳۱ و در آلمان بوده است.

عجیب ترین آداب و رسوم دنیا در روز کریسمس

کریسمس

آفریقای جنوبی

مردم تو این روز برای اینکه جشنشون تکمیل بشه رسم دارن که کرم ابریشم سرخ شده بخورن!

نروژ

تو اکثر کشورا رسمه موقع جشن و شادی همه گرد وخاک رو از خونه پاک کنن و خونه رو تمیز کنند اما این موضوع تو مردم کشور نروژ صدق نمیکنه اونا معتقدن که خونه نباید تمیز بشه و اینکه تمام گرد و خاک و کثیفی رو یک جا جمع میکنن تا از این راه جادوگرا و ارواح این گرد وخاک ها رو با خودشون ببرن.

آلمان

تو کشور آلمان رسمه که یک خیارشور تو درخت کریسمس مخفی کنن و صبح روز بعد هر بچه ای زودتر اون خیارشور رو پیدا کرد از پدر و مادر هدیه میگیره. علاوه بر این بچه ها تو کشور آلمان باید کفش های خودشون رو بیرون از خونه بذارن و روز بعد تو کفش بچه های خوب شکلات و تو کفش بچه های شیطون و سر به هوا یک شاخه درخت پیدا میشه.

اکراین

در اکراین شب سال نو به جای اینکه درخت کاج تزئین کنند به طور مصنوعی تار عنکبوتی گوشه خانه درست می کنند و آن را تزئین می کنند.

جمهوری چک

در جمهوری چک دختران مجرد شب سال نو یک لنگه کفش را از خانه به بیرون پرتاب می کنند. اگر نوک پنجه کفش وقتی به زمین افتاد سمت در خانه بود نشان این است که در سال جدید ازدواج می کنند.

فنلاند

مردم فنلاند در شب سال نو به گورستان می روند و برای رفتگان خود شمع روشن می کنند. به این ترتیب شب سال نو در گورستان های فنلاند همه جا از نور شمع روشن می شود.

ایسلند

در ایسلند کوچکترهای خانه از شب کریسمس به مدت ۱۲ روز بالای بالش خود در شب یک لنگه کفش می گذارند و هر روز صبح شکلات هایی که برای آنها داخل کفش گذاشته می شود را می خورند.

امریکا

در آمریکا در شب سال نو فردی لباس بابانوئل می پوشد در خیابان ها در میان مردم رفت و آمد می کند و به مردم شکلات می دهد.

پاسخ دهید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید