کلاس های درس آینده چگونه خواهند بود؟

0
82
کلاس های درس آینده چگونه خواهند بود؟

کلاس های درس آینده چگونه خواهند بود؟

کلاس های درس آینده چگونه خواهند بود؟ کلاس های درسی آینده بعنوان اصلی ترین محیط آموزشی با تغییرات عمده ای چه در ظاهر و چه در کارکرد خود مواجه خواهند بود.

این تغییرات از چگونگی چینش صندلی ها گرفته تا ابزارهای آموزشی را شامل خواهند شد. طبیعتا تمامی این تغییرات هم در خدمت بهبود روند آموزشی و شریک کردن دانش آموزان در فرایند یادگیری هستند.

به این ترتیب که دانش آموزان بیش از گذشته در یادگیری مباحث مختلف فعال می شوند و روند یکسویه انتقال دانش از معلم به روندی تعاملی تغغیر خواهد کرد و هموار کردن مسیر این تعامل را هم تکنولوژی به دوش خواهد کشید.

ویژگی های کلاس دیجیتالی

مستند سازی : دانش آموزان در آینده تشویق خواهند شد کارهای کلاس خود را مستندسازی کنند تا بعدها بتوانند با بازبینی دوباره ی آن به اشتباهات خود پی برده و آن ها را برطرف کنند.

صفحات دیجیتالی : نمایشگرهای کاغذی دور رنگی به باریکی صفحات کاغذهای امروزی یکی از روش های ارتباطی خواهد بود ، صفحات هوشمندی که می توانند بخشی از جزوات آموزشی یا امتحانات فصلی دانش آموزان را در خود جای دهند.

واقعیت مجازی : به دانش آموزان این امکان را  خواهد داد که حتی وقت هایی که در کلاس به صورت فیزیکی حاضر نیستند نیز بصورت غیر حضوری شرکت کنند ضمن آن که سفرهای علمی به نقاط مختلف با حضور معلم دیگر مشکل ساز نخواهد شد.

کتاب های درسی جدید: در آینده طبیعتا دیگر خبری از کوله پشتی های سنگین پر از دفتر و کتاب  های رنگارنگ نخواهد بود. یک تبلت ساده جای تمام این ها را خواهد گرفت، تبلتی که نه فقط کتاب های درسی و تکالیف که تمامی برنامه ی درسی و حتی بخشی از برنامه های آموزشی را هم در بر خواهد داشت.

بازی : بازی های کامپیوتری را این روزها بیشتر به عنوان عامل حواس پرت کن می شناسیم ولی در آینده نزدیک این بازی ها جای پای بسیار محکمی در فرایند آموزش و پروش پیدا خواهند کرد، آنقدر که  با علاقه مند کردن دانش آموزان به موضوعات درسی ، آن ها را بیشتر در موضوعات درسی مختلف خود درگیر کرده و به چالش بکشند.

تخته سیاه هوشمند : در آینده دیگر خبری از تخته سیاه نیست اما اگر قرار باشد بدیلی برای آن در نظر بگیریم میتوان نمایشگر هوشمندی را در نظر گرفت که معلم از طریق آن می تواند ضمن نمایش اطلاعات مولتی مدیایی به صورت پویا و هوشمند از آن برای تدریس بخش های مختلف محتوای درسی کمک بگیرد.

بحث های آنلاین :  محیط آنلاین نه تنها برای ارائه بخشی از دروس به صورت آن لاین استفاده میشود که در نهایت به محیطی برای بحث و تبادل نظر بین دانش آموز و معلم تبدیل خواهد شد، اتفاقی که کم و بیش همین حالا هم در شرف رخ دادن است.

 پرینتر سه بعدی :

پرینتر های سه بعدی به دانش آموزان اجازه خواهد داد کپی های فیزیکی با کیفیتی از مباحث درسی یا کارهای کلاسی خود ساخته و آن ها را از جهات مختلف مورد مطالعه قرار دهند.

پروژکتورهای سه بعدی :

تصاویر هولو گرافیک به دانش آموزان اجازه خواهند داد مدل های سه بعدی و چیزهای مختلف مثل سیارات ، حیوانات و … را مشاهده و با جزئیات بالا مورد مطالعه قرار دهند.

میزهای هوشمند:

میزهای آینده خیلی بیشتر از زیر دستی های ساده برای خط خطی کردن یا جزوه برداشتن خواهند بود. این میزها عملا نمایشگرهای لمسی اند که به جز کمک به یادداشت برداری، به دانش آموزان کمک می کنند به صورت پویا در تدریس و پاسخ به سوالات با معلم و دیگر دانش آموزان شریک شوند بدون آنکه نیاز به تبلت و یا کامپیوتری جداگانه وجود داشته باشد.

 

 

 

 

 

پاسخ دهید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید