۸ نکته چیدمانی برای منظم تر کردن اتاق نوجوانان

 بچه ها به خصوص در سنین نوجوانی، هم نامنظم و شلخته می شوند و هم دوست دارند مستقل باشند و فرد دیگری اتاق شان را منظم و جمع وجور نکند.

0
221
8 نکته چیدمانی برای منظم تر کردن اتاق نوجوانان

۸ نکته چیدمانی برای منظم تر کردن اتاق نوجوانان

۸ نکته چیدمانی برای منظم تر کردن اتاق نوجوانان : بچه ها به خصوص در سنین نوجوانی، هم نامنظم و شلخته می شوند و هم دوست دارند مستقل باشند و فرد دیگری اتاق شان را منظم و جمع وجور نکند.

این جاست که بزرگ ترها باید به جای حرص خوردن، شرایط را برای نظم و مسئولیت پذیری نوجوان فراهم کنند و با اضافه کردن جزئیات و ظرایفی به چیدمان اتاق، به شکل غیرمستقیم کاری کنند که نوجوان بتواند بدون کمک گرفتن از بقیه، اتاقش را تمیز و مرتب نگه دارد.

در ادامه با هشت نکته چیدمانی به همراه عکس هایی مرتبط با متن برای روشن تر شدن موضوع در راستای نظم بخشیدن به اتاق نوجوانان، آشنا می شویم.

1۱- شیشه مربا برای خرده ریزها

همه نوجوانان، یک عالمه خرده ریز دارند که از نظر خودشان، گنجینه هایی هستند که نباید دور ریخته شوند: سنگ ریزه، میوه کاج، گلِ خشک، آدمک های لِگویی، آویز کلید، لاک و اکلیل، پیچ و مهره و قفل و کلید، تراش و پاک کن و…. اگر از دیدن این خرده ریزها در گوشه و کنار اتاق کلافه شده اید، چندین لیوان یا حتی شیشه مربای استفاده شده را روی شِلف یا میزتحریر قرار دهید و با دسته بندی های کلی، خرده ریزها را تقسیم کنید و درون این ظرف ها بگذارید.

2۲-جای جوراب ها و دستکش ها

جوراب، تلِ سر، دستمال گردن، شال، کلاه، دستکش، تی شرت، ساپورت و… از آن دسته پوشیدنی هایی هستند که بیشتر نوجوانان، تعداد زیادی از آن ها را در شکل ها و رنگ های مختلف دارند اما به این دلیل که همیشه به محض برگشت به خانه، شوتش می کنند یک گوشه، این وسایل همیشه یک قسمتی از خانه آواره اند. یک سبد بزرگ چوبی در گوشه اتاق، راه حل جمع و جور شدن این تکه های کوچک و زیبای پوشیدنی است.

3۳- دست کم نگرفتن طاقچه دیواری

اتاق همه نوجوانان، باید یک کتابخانه داشته باشد، جایی برای مرتب نگه داشتن کتاب و دفترهای درسی و غیردرسی. اگر اتاق فرزندتان، به حدی کوچک و جمع و جور است که جایی برای کتابخانه نیست، از یک کتابخانه کوچک دیواری استفاده کنید و اگر نمی خواهید هزینه چندانی صرف کنید، «شِلف» یا همان طاقچه های قابل نصب روی دیوار را دست کم نگیرید.

4۴- بهره بردن از انواع جالباسی

 

معمولا هیچ نوجوانی حال تا کردن لباس هایش، بعد از برگشت از بیرون به منزل را ندارد. یکی از روش های مرتب نگه داشتن لباس ها، جوری که مدام نیاز به شست و شو و اتو نداشته باشند، استفاده از جالباسی در شکل های مختلف برای آویزان کردن لباس هاست.

جالباسی های پشت دری، جالباسی ایستاده گوشه اتاق و جالباسی به شکل رگال، می توانند به داد والدین از دست نامنظمی های کودک شان برسند!

5۵- جانمایی ملزومات زیبایی زیر آینه

همه بچه ها در سنین بلوغ و نوجوانی، درباره سر و شکل شان حساسند و به ظاهرشان اهمیت می دهند. روی همین حساب، فارغ از این که دخترند یا پسر، همیشه تعدادی برس، شانه، ژل مو، کرم مرطوب کننده، گیره، عطر، اسپری و… اطراف اتاق شان دیده می شود. برای جمع و جور نگه داشتن این وسایل، یک آینه به دیوار نصب کنید و زیر آینه، یک میز یا طاقچه قرار دهید و وسایل آرایشی و بهداشتی بچه ها را آن جا بگذارید.

6۶- کمک گرفتن از جعبه های به دردنخور

اگر نوجوان تان اهل جمع کردن کلکسیون های مختلف است، به جای سرکوفت زدن بابت شلختگی در نگهداری مجموعه اش، جعبه های مقوایی بیسکویت و شکلات را به جای دور انداختن، در اختیارش بگذارید تا این سرگرمی بی ضرر را به شکل مرتبی ادامه دهد.

7۷- دوختن جیب برای تخت

اگر فرزندتان عادت دارد قبل از خواب کتاب بخواند یا با گوشی و تبلت کار کند اما چیدمان اتاقش طوری نیست که میزی کنار تختش باشد و صبح ها برای این که بیدارش کنید، پایتان روی انواع وسایل ریز و درشت می رود، می توانید به وسیله پارچه های محکم و مرغوب، در کنار تختش، چندین جیب بدوزید و به تشک و روتختی متصل کنید تا شب ها، لحظه ای که می خواهد بخوابد، وسایلش را در جیبِ پارچه ای کنار تختش بگذارد.

8۸- ثابت کردن سیم ها با گیره

یکی از چیزهایی که ظاهر اتاق نوجوانان را به هم ریخته و نامنظم نشان می دهد، سیم های شارژر گوشی تلفن همراه، تبلت، لپ تاپ، یو اس بی، هدفون و این جور وسایل است که معمولا همه جا ریخته اند و همیشه توی دست و پا هستند. برای سر و سامان دادن به این سیم ها، آن هایی را که ضروری هستند، با گیره های فلزی به لبه میزتحریر ثابت و بقیه را هم جمع کنید، چسب بزنید و در سبدی زیر میز جا دهید.

برای دیدن سایر مطالب سایت مرغ حق کلیک کنید.

 

 

 

 

پاسخ دهید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید